1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lisa [10]
3 years ago
7

Square root of 7 hole 18/49​

Mathematics
2 answers:
Kipish [7]3 years ago
6 0
19/7 is the correct answer
user100 [1]3 years ago
3 0

Answer:

19/7

Step-by-step explanation:

7 18/49 = 361/49 = √361/√49 = 19×19/7×7 = 19/7

Square root of 7 18/49 is 19/7

Hope this answer helps you :)

Have a great day

Mark brainliest

You might be interested in
Please please help me!!
makvit [3.9K]

Answer:

f(x)= - l x - (-4) l + 0

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Factor each Polynomial<br> <img src="https://tex.z-dn.net/?f=a%5E%7B2%7D-4a-24%2B6a" id="TexFormula1" title="a^{2}-4a-24+6a" alt
Keith_Richards [23]

Answer:

Correct answer:  (a - 4) · (a + 6)

Step-by-step explanation:

Given:

a² - 4a - 24 + 6a = a² - 4a + 6a - 24 = a (a - 4) + 6 (a - 4) = (a - 4) · (a + 6)

God is with you!!!

5 0
3 years ago
You decide to go to the candy store in the mall. You arrive at the store with $25 and then purchase 3 candy bars. You then buy a
Yuri [45]

Answer:

<h2> The cost of a candy is $1.25</h2>

Step-by-step explanation:

given the total amount at hand is $25

let the price of  candy be x

then the cost of 3 candy will  be 3x

the cost of a candy snake is $12.50.

balance at hand after the end of buying $8.75

the total expenses summed up must equal the initial amount at hand which is $25

the expression for the scenario is 3x+12.5+8.75=25

3x+21.25=25

3x=25-21.25

3x=3.75

x=3.75/3

x=$1.25

The cost of a candy is $1.25

4 0
3 years ago
In great detail, with full work done out, please find x<br> 1 + x = 2
kenny6666 [7]

Answer:

x = 1

Step-by-step explanation:

1 + x = 2

Subtract 1 form both sides,

1 + x - 1 = 2 - 1

       x  = 1

4 0
2 years ago
Anyone know inverse operations, cause I am confused, I looked online and it said
bija089 [108]

Answer:

For inverse operations, it helps make solving equations easier. Say if you'd rather add than subtract, then you can do the inverse of a negative equation.

Inverse operations are also very helpful for linear equations.

To find the inverse of an equation, we change the plus sign to a negative sign. Then, we switch the first number and the answer.

Ex:

13 - 2 = 11    (now change plus to minus)

13 + 2 = 11      (not the answer yet)

Now we switch the first number with the answer!

11 + 2 = 13

Hope this helped, I tried to explain it easily.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Reduce your answer to its lowest term 2 1/5 + 5 4/5=​
    8·2 answers
  • A point H on a segment with end points B(3,-1) and Z(12,5) partitions the segment in a 5:1 ratio. Find H. Show all work
    5·1 answer
  • If 10 oranges cost 2.00 and 8 oranges cost 1.20 which is the better deal
    7·1 answer
  • If 5 pounds of broccoli cost is $12 then how much will 7 pounds of broccoli cost?
    7·2 answers
  • Plz help its late !?!?
    11·1 answer
  • 7.<br> Find the value of x. Round the length to the nearest tenth.<br> х<br> 40°<br> 11 cm
    8·1 answer
  • area of the parallelogram
    6·1 answer
  • If m YXW=18°, YW=6, and WZ=6, what is ZXY?
    12·1 answer
  • I dont know 4, 5, and 6<br> Help plz :]
    13·1 answer
  • How do i solve the circumference with the diameter of 1.3?
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!