180 seconds hope this helps
Y varies inversely with x
means that y=k/x
with x=0.7 and y=80
we have 80=k/0.7
k=0.7x80=56
so the equation is
y=56/x
Cost of 32 ounces yoghurt = $1.62
Cost of 1 ounce = $1.62/32 = $0.05 (approx)
Answer:
3 cm
Step-by-step explanation:
3 cm converted to mm would be 30 mm which is bigger than 25 mm
Answer:
You should make 250 quarts of Creamy Vanilla and 200 of Continental Mocha to use up all the eggs and cream.
Step-by-step explanation:
This problem can be solved by a first order equation
I am going to call x the number of quarts of Creamy Vanilla and y the number of quarts of Continental Mocha.
The problem states that each quart of Creamy Vanilla uses 2 eggs and each quart of Continental Mocha uses 1 egg. There are 700 eggs in stock, so:
2x + y = 700.
The problem also states that each quart of Creamy Vanilla uses 3 cups of cream and that each quart of Continental Mocha uses 3 cups of cream. There are 1350 cups of cream in stock, so:
3x + 3y = 1350
Now we have to solve the following system of equations
1) 2x + y = 700
2) 3x + 3y = 1350
I am going to write y as function of x in 1) and replace it in 2)
y = 700 - 2x
3x + 3(700 - 2x) = 1350
3x + 2100 - 6x = 1350
-3x = -750 *(-1)
3x = 750
x = 250
You should make 250 quarts of Creamy Vanilla
Now, replace it in 1)
y = 700 - 2x
y = 700 - 2(250)
y = 700 - 500
y = 200.
You should make 200 quarts of Continental Mocha