1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
katen-ka-za [31]
2 years ago
6

I will give brainliest<3

Mathematics
2 answers:
Sphinxa [80]2 years ago
3 0

Answer:

option A = 40(24) = option B = x (.1) where x is her gross sales

40(24) = x(.1)

40(24)/.1 = x = sales = $9600

Hope this helps....

Stella [2.4K]2 years ago
3 0

Answer:1,920

Step-by-step explanation: First find the 24$ wage. which would be 960$. then you divide that by .5 which would equal

1920

You might be interested in
elijah earned $73 for 6 hours. what was his hourly wage? choose the correct one-step equation to represent this situation.
agasfer [191]

Answer:

73/6= h

His hourly wage was about $12.17

5 0
2 years ago
Monica says,"if 4 bottles cost $10, then 2 bottles cost $5 + $20." Is Monica correct? Explain
Igoryamba

Answer:

Monica is not correct.

Step-by-step explanation:

First of all, if 4 bottles only cost $4, then how would only 2 cost more? (She said the two bottles would be $25, which doesn’t make sense.)

8 0
2 years ago
jon is decerating a banner for a parade jon uses a piece of red ribben which is 3 4rths yard long jon alsoneeds blue ribben that
zhannawk [14.2K]
                    3
the ans is 3 --- 
                    4

cause blue is 5 times of red. 
5 0
2 years ago
What is the slope-intercept equation for the line below?
Kryger [21]
It would be at 35 when you work all then problems together
8 0
3 years ago
Solve this problem please :)
zvonat [6]
The Answer is B 8/3 :)
4 0
2 years ago
Other questions:
  • Bianca is making scarves to sell. She has 33 pieces of blue fabric,37 pieces of green fabric, and 41 pieces of red fabric. Suppo
    14·2 answers
  • If you start with a number, add 5 , then multiply by 7, the result is133. what was the original number?
    10·1 answer
  • If the fraction 294/x is equivalent to -14 , find the value of x
    5·1 answer
  • Write an equation that is parallel to y=-4x+5 and passes through the point (-2,-1)
    5·1 answer
  • A family paid $75 to rent a vacation house for a day plus $28 per person who were staying in the house. They paid $243 for a day
    12·1 answer
  • Omg guys I need help with this question I've failed the test like 4 time because of this question and I give up. Can someone ple
    14·2 answers
  • Arthur's dinner bill totaled $13.72, before sales tax and tip.
    5·2 answers
  • Simplify 6+4+2.9(32.8-17.4).<br> Help
    13·1 answer
  • Mrs. Crosby had 350 sheets of paper. She used 8 sheets of paper for a craft. She then gave each student 4 sheets of paper. Which
    6·1 answer
  • Suppose it costs $45 to attend a concert where the band plays for 1.5 hours.
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!