1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
jeka57 [31]
2 years ago
5

Find the sum of this infinite geometric series. HELP!!

Mathematics
2 answers:
Vaselesa [24]2 years ago
4 0
The sum of the geometric series is 128
xxTIMURxx [149]2 years ago
3 0
The answer would be 128!!!
You might be interested in
What expression can be used to 80% of 120
12345 [234]

Answer:

59%

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
the equation 7x - 3y = 42 relates to x and y. find three pairs of points (x,y) that make the equation true.
Sloan [31]
If it doesn't matter whether the points are integers or not you can just pick a number for either y or x and solve for the other variable. For example, if you pick 3 to be your x, plug it in and then solve for y. Start out with: 7x-3y=42 Plug in 3 for x: 7(3)-3y=42. Then, 21-3y=42. Subtract 21 from both sides and then divide by -3 on both sides. You end up with y=-7 so one of your points is (3, -7)
3 0
3 years ago
You roll a six-sided die. Find the probability of each event.
kirill [66]

Answer:

The probability of rolling an answer less than 5 is 66.7 percent

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Two supplementary angles have measures of 9x degrees and 3x degrees. What is the measure of the longer angle?
strojnjashka [21]
9x+3x=180 by def. of supplementary
12x=180
12/12x=180/12
x=15

9x=9(15)=135°
5 0
3 years ago
An investor wants to save money to purchase real estate. She buys an annuity with monthly payments that earn 5.6% interest, comp
Lena [83]

Answer:

1040

Step-by-step explanation:

just took 65 and mutiply 65$

6 0
2 years ago
Other questions:
  • V=1/3Ah If V = 16 when A = 24, find h
    7·1 answer
  • 8/9= blank=3/11=blank<br> find an equivlant fraction
    8·1 answer
  • a doggie daycare charges $21.50 per day if you leave your dog 5 days a week the discount is 20% what is the cost of leaving your
    8·1 answer
  • Please help #9 <br><br> Thanks if help!
    9·2 answers
  • Transform the given quadratic function into vertex form f(x) = quadratic function into vertex form f(x) = quadratic function int
    6·1 answer
  • Write using exponent (-2) (-2) (-2) (-2)
    7·2 answers
  • Scientifc notaion of 33
    13·1 answer
  • Whαt ís thє vαluє σf х ?<br><br><img src="https://tex.z-dn.net/?f=x%20%7B%7D%5E%7B2%7D%20%20%20-%20%20%5C%3A%2025%20%3D%20144" i
    8·2 answers
  • A 5-pound bag of cat food costs $11.25. What is the unit price of the cat food?
    15·1 answer
  • A nursery owner buys 5 panes of glass to fix some damage to her greenhouse. The 5 panes cost ​$12.25. ​Unfortunately, she breaks
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!