1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lostsunrise [7]
3 years ago
12

A grocery store sells a bag of 5 lemons for $2. What is the unit cost of each lemon in the bag? [ONLY PUT THE NUMBER ANSWER] *

Mathematics
1 answer:
Anna [14]3 years ago
6 0

Answer:

0.4

Step-by-step explanation:

2/5 =0.4

The unit cost =0.4

You might be interested in
The equation of the line shown in the graph is y = ?.
Vesna [10]
Equation if the line for the graph is
y = -2x+1
6 0
3 years ago
Is 58.827 equal to 58.91
Sonbull [250]
If rounded to two decimal points, 58.827 is approximately 58.83.  This does not make 58.827 equal to 58.91.
3 0
3 years ago
On the set of axes below. solve the following
Delvig [45]

Answer:

i think x=1 y=3 (1,3)

Step-by-step explanation:

2x+4x-1 = 5

x = 1

y = 4x-1

y = 4(1)-1

y = 4-1

y = 3

5 0
2 years ago
PLS HELP I WILL GIVE BRAINLIEST
drek231 [11]

Answer:

(0, -10)

Step-by-step explanation:

If you add both together from x - y, each add up to their own value. For example, -5, and -9 would be -14. It's quite simple. I hope this helps. I'm sorry if this is not what you are looking for.

4 0
2 years ago
What is the solution to the equation x/4 = 6/12?<br><br> x = 1<br> x = 2<br> x = 4
Eddi Din [679]
It is x=2 because 12 into 4 is 3 so 6 into 3 is 2
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Select the word that means a refusal to buy or use something in order to bring about change.
    5·1 answer
  • Full equation of 2/4 + 1/3
    10·1 answer
  • What is the measure of angle y in this figure?
    9·2 answers
  • Jawaban dari 5x – 7 = 13 adalah....... dijawab ya....
    7·2 answers
  • 1/2x=-11 aswdcfvgbhnjmkjhugyftdrtfygbuhnjkm
    5·2 answers
  • Select the correct answer.
    14·1 answer
  • Find the measure of the missing angles.
    12·1 answer
  • What are the values of x and y in the figure
    9·1 answer
  • Need help with these ASAP
    14·1 answer
  • Nick is going to roast some marshmallows over a campfire tonight. Nick buys 4 bags of marshmallows. Each bag costs $3. Nick also
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!