1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
andrezito [222]
2 years ago
11

Questions in the picture .

Mathematics
1 answer:
MariettaO [177]2 years ago
7 0

Answer:

Step-by-step explanation:

You might be interested in
What is the solution to system of equation
Alenkinab [10]

The lines are intersected at point (0, -5). So (0, -5) is the solution.

Answer is the third one

(0,-5 )

5 0
3 years ago
5. Janna and Laura broke a six-inch candy bar in half to share with each
kobusy [5.1K]

Answer:

3 inches

Step-by-step explanation:

6 divded by 2 (or in half ) is 3

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
How to draw a shape representing the cross-section of the cone shown such that the slice is perpendicular to the base through th
Alex17521 [72]
I don't get what you mean can u pleez give me information what i have to do
3 0
3 years ago
What is the value of X
kozerog [31]

Answer:

x = 20

Step-by-step explanation:

The triangle is isosceles ( 2 congruent sides )

Hence the base angles are congruent, thus

3x = 60 ( divide both sides by 3 )

x = 20

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Jennifer utilizo 2/7 de metro de cinta para hacer moños para sus primas. Ahora le quedan 10/21 de metro de cinta. ( problema ver
Vikki [24]

Answer:

x = \frac{16}{21}\,m

Step-by-step explanation:

El enunciado pregunta la cantidad inicial de cinta utilizada por Jennifer, la cual es la suma de la porción utilizada y la porción remanente:

x = \frac{2}{7}\,m + \frac{10}{21}\,m

x = \frac{42}{147}\,m + \frac{70}{147}\,m

x = \frac{112}{147}\,m

x = \frac{16}{21}\,m

6 0
2 years ago
Other questions:
  • In the haden company, the standard material cost for the silk used in making a dress is $27.00 based on three square feet of sil
    10·1 answer
  • A chemical reaction took 7380 seconds. How many hours did the reaction
    14·1 answer
  • What is the equation of this line in slope-intercept form?
    5·2 answers
  • What is 1.7 and 5.62 in expanded form ?
    7·2 answers
  • Solve for x. 2(3x - 7) = -3x + 4
    11·2 answers
  • I NEED HELPPP!!! plsssss,this the only question I'm stuck on
    5·2 answers
  • Four ponds of banana cost $6 what is the cost per pound of bananas
    12·2 answers
  • Question<br> Precious bought 4į gallons of milk for $22. How much is one gallon of milk?
    11·2 answers
  • Please help I can’t figure this out
    13·2 answers
  • On a bicycle trail, the city is painting arrows like the one shown below:
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!