1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kicyunya [14]
3 years ago
14

Find X In the following triangles

Mathematics
1 answer:
SVETLANKA909090 [29]3 years ago
4 0

Answer:

13.93 i hope this helps :)

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Janelle can get a 24-pack of bottled water for $6.80. How much would Janelle have to pay for a 12-pack of bottled water if the r
solniwko [45]
She would have to pay $3.40 I think. A 12-pack is half the size of a 24-pack so I did half the price. 
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve the systems of equations using elimination
coldgirl [10]

Answer:

x=1, y=1. (1, 1). The answer is D).

Step-by-step explanation:

3x-5y=-2

4x-7y=-3

--------------

4(3x-5y)=4(-2)

-3(4x-7y)=-3(-3)

------------------------

12x-20y=-8

-12x+21y=9

--------------------

y=1

3x-5(1)=-2

3x-5=-2

3x=-2+5

3x=3

x=3/3

x=1

6 0
3 years ago
Cousin Hector drove 1,851 miles to the reunion. He lives in Mexico and drove 747 miles through that country to the United States
Sonja [21]

Answer:

1104 miles

Step-by-step explanation:

Say he lives in a place in Mexico which is at a distance of <em>a </em>miles from the Mexico-America border point and the reunion is at <em>b </em>miles from the same border point, in America.

So the total distance travelled is ( a + b ) miles

( this is just sum of distance travelled in Mexico + that in America )

Given , a=747 and a+b=1851

that implies:

747 + b = 1851

So, b = 1104 miles.

Therefore he has travelled 1104 miles in America,

3 0
3 years ago
a sixth grade class has 12 boys and 24 girls consider this statement: &lt;br /&gt;for every two boys there are 4 girls do you ag
Nitella [24]
So the ratio of boys to girls is 12:24.. now, is that an equivalent ratio as 2 boys for 4 girls? or 2:4?  let's see.

\bf \cfrac{boys}{girls}\qquad 12:24\qquad \cfrac{12}{24}\implies \boxed{\cfrac{1}{2}}&#10;\\\\\\&#10;\cfrac{boys}{girls}\qquad 2:4\qquad \cfrac{2}{4}\implies \boxed{\cfrac{1}{2}}

you could start simplifying the 12/24 fraction by dividing by some common multiple, say 2, and get 6/12, then divide by 3 and get 2/4  and stop there.

then you'll notice that 12/24 is really 2/4 in disguise.
4 0
3 years ago
Who else goes to Don Callejon school?<br> (put an equation so moderators don't delete)
Rom4ik [11]
3 x 5 = 0 I don’t :)
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 1.what is -20 divided by 4/5
    8·1 answer
  • The distance traveled by a car moving at 30 miles per hour for t hours
    6·1 answer
  • Larry Mary and Terry each had a full glass of juice Larry drank 3/4 of his Mary drank 3/8 of hers Terry drank 7/10 of his who dr
    9·1 answer
  • Using the digits 0 to 9 at most one Time each,fill in the boxes below to write equations whose solution is 1/2
    13·1 answer
  • Line p is represented by the equation 2x-y=-5. If line r passes through the point (6,4) and is perpendicular to line p, what is
    10·1 answer
  • 4x-6y=-24 2x-3y=-6 graphed
    12·1 answer
  • Gary’s Doughnuts sells a dozen doughnuts for $4.08. What is the unit cost per doughnut?
    10·2 answers
  • Plz help this is due tonight and I have no clue :(
    14·1 answer
  • If two sides of your triangle are 6cm and 18cm, what is the range of values that the third side could be?
    12·2 answers
  • A hamburger and a soda cost $1.45. Two hamburgers and one soda cost $2.50. What is the price of one soda?
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!