1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
denis23 [38]
3 years ago
5

$14.40 for 4.5 pounds of beef

Mathematics
2 answers:
Svetradugi [14.3K]3 years ago
6 0

Answer:

One pound of beef is $3.2

Step-by-step explanation:

14.40 / 4.5

= 3.2

CHECK:

3.2 * 4.5

=14.40

AfilCa [17]3 years ago
5 0

Answer:

Step-by-step explanation:

The unit rate for this beef is:

$14.40

---------- = $3.20/lb

4.5 lb

You might be interested in
This is timed plese help
hram777 [196]

Answer:

98in^2

98 inches squared

Step-by-step explanation:

24.5=1 triangle

x=4 triangles

x=24.5*4

x=98 in^2

5 0
3 years ago
Using the equation √4x+15=3√x<br> How many potential solutions are there?
geniusboy [140]

Answer:

Using the equation √4x+15=3√x

How many potential solutions are there?

3

5 0
3 years ago
I’m having a bit of trouble could someone please help me??
FinnZ [79.3K]

Answer:

1.Conduction

2.the second one

sorry if these are wrong

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Determine the equation of the line that passes through the given points. (If you have a graphing calculator, you can use the tab
siniylev [52]

Answer:

y = -2x

Step-by-step explanation:

It passes through -5, 10 and 5, -10

gradient = Δy/Δx

gradient = -10 - 10 / 5 -- 5

gradient = -20 / 10

gradient = -2

let's use -5, 10 for y = mx + b

10 = -2(-5) + b

10 = 10 + b

b = 10 - 10

b = 0.

the equation of the line is just y = -2x

6 0
2 years ago
Evaluate x divided 4 for x=48
scoray [572]
You have to divide 48 by 4. How many times does 4 go into 48.....................12 times.
3 0
3 years ago
Other questions:
  • Darelene has 3/4 lb. of almonds. She needs to share it equally among 6 freinds. How many will each freind be given ( please show
    11·1 answer
  • Solve addition and subtraction word problems using the ruler as a number line
    6·1 answer
  • What is the slope of y= 6x+2
    15·2 answers
  • A restaurant chain ordered 3,945 pounds of rice in 20-pound bags.About how many 20-pound bags of rice did the chain order
    8·2 answers
  • SOLVE<br>Express in radian<br>(a) 70°<br>​
    11·1 answer
  • The volume of a cylinder is 768 N in³. Find the radius of the cylinder (in inches) if the height is 3 in
    13·1 answer
  • The table below contains data on how many pages were read for homework in Mr. Kaplinsky's third period. The equation of the line
    5·1 answer
  • Please help me i will give a Brainly and 100 points
    12·2 answers
  • Please look at the picture
    8·1 answer
  • Please help me i'll rank u brainliest
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!