1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
denis23 [38]
3 years ago
5

$14.40 for 4.5 pounds of beef

Mathematics
2 answers:
Svetradugi [14.3K]3 years ago
6 0

Answer:

One pound of beef is $3.2

Step-by-step explanation:

14.40 / 4.5

= 3.2

CHECK:

3.2 * 4.5

=14.40

AfilCa [17]3 years ago
5 0

Answer:

Step-by-step explanation:

The unit rate for this beef is:

$14.40

---------- = $3.20/lb

4.5 lb

You might be interested in
What is the solution of -8/2y-8=5/y+4-7y+8/y^2-16 <br> y = –4 <br> y = –2 <br> y = 4 <br> y = 6
maria [59]
(-8)/(2y-8)=(5/(y+4))-7y+(8/(y^2-16))
(-4)/(y-4)=(5/(y+4))-7y+(8/(y+4)(y-4))
((-4)(y+4))/((y+4)(y-4))=((5(y-4))/(y+4)(y-4))-(7y(y+4)(y-4))/(y+4)(y-4))+(8/(y+4)(y-4))
(-4(y+4))=(5(y-4))-(7y(y+4)(y-4))+8
-4y-16=5y-20-(7y(y^2-16))+8
-4y-16=5y-20-7y^3+112y+8
-4y-16=117y-7y^3-12
-4=(121-7y^2)(y)
None of these choices would be equal to -4

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the initial velocity of the boiling water? H=-16t^2+170t
erastova [34]
Idkfjdjiwkwhdjajajasjjaikajshsiskjdhdjdjsjjsjsjsjsjss
5 0
3 years ago
Look at the picture, it’s easy
Maurinko [17]

Answer:

(1,0.85)

Step-by-step explanation:

(x,y) = (t,d)

t = 1 minute

d = 0.85 feet

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Audrey is buying a nee car for $32,998. She plans to make a down payment of $4,200. If she's to make a monthly payments of $525
Airida [17]
4,200+525(5×12)
4,200+525(60)=
4,200+31,500=35,700
6 0
3 years ago
Convert 86 to a z-score
Semmy [17]

Answer:

Step-by-step explanation:--0.9

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Can someone help me solve this?
    15·1 answer
  • Line L is tangent to a circle whose center is at (3,2). If the point of tangency is (6,6) what is the slope of line L?
    7·1 answer
  • Which statement describes an outlier?
    14·1 answer
  • What is the arc measure for WX <br> X=10 btw
    7·1 answer
  • You are selling tickets for a high school play student tickets cost $4 and adult tickets cost $6, you sell 450 tickets and colle
    12·1 answer
  • Which equation matches the graph shown?
    11·1 answer
  • Third times the charm. I really forgot to add the attachment when i asked this q the second time. Ples show work
    10·1 answer
  • April May and June have 90 sweets between them. May has three-quarters of the number of sweets that
    13·2 answers
  • Of the 48 dogs enrolled in obedience
    14·1 answer
  • I need help pls <br><br> What is the value of x?
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!