1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
bagirrra123 [75]
3 years ago
13

Find the area of the of just the trench

Mathematics
1 answer:
Effectus [21]3 years ago
3 0

Answer:

0.5m^2

Step-by-step explanation:

3 1/2- 2 1/2 =1/2

3m-2m=1

1/2 × 1 = 0.5m^2

You might be interested in
At a rental car company, a customers daily rental charge D (in dollars) for m miles driven is determined by the function D = 35
lianna [129]

Answer:

See below

Step-by-step explanation:

<u>Given function:</u>

  • D = 35 + 0.4m

m represents the domain and D represents the range of the function, therefore m = x, D = y

<u>Filling in the table:</u>

  • for x = 10, y = 35 + 0.4*10 = 35 + 4 = 39 and so on for the rest of the values
  • x = 10, 30, 50, 75, 100
  • y = 39, 47, 55, 65, 75
3 0
3 years ago
These figures are congruent. What is the measurement? pic below
larisa [96]

Answer:

i dont know

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Raj’s farmhouse is 1245km away from hiswarehouse. Daily he drivesa certain distance and then his friend Rohantakes aturn to driv
mariarad [96]

Answer:

Step-by-step explanation:

Subtract the distance driven by Rohan from the total distance

Distance driven by Raj = 1245 - 412

                                     = 833 km

8 0
3 years ago
Charlotte borrows $9000 to buy a second-hand car. The loan must be repaid
QveST [7]

Answer:

$13,400

Step-by-step explanation:

Simple Interest = principal × rate × time

principal= $9000

Rate= 12/100=0•12

Time=5years

Simple interest =PRT

= 9000× 0•12 × 5

= 5400

Total amount to be paid = 9000 + 5400

= $13400

8 0
3 years ago
A tube of toothpaste is marked $3.92 for 8 ounces. What is the price per ounce?
Alisiya [41]
Find one ounce $3.92/8=$0.49
$0.49 per ounce
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Solve for X <br><br> 3X+20=2X+24
    14·2 answers
  • the cost of an air lift ride in Gatlinburg is 5$ for the first 30 minutes and $6 for each additional hour. what is the cost of a
    12·1 answer
  • The conservation club house 32 members there are 18 girls in the cut what is the ratio of girls and boys in simplest form
    6·2 answers
  • Expand and evaluate the power.
    9·2 answers
  • 4 over 3 devided by 2?
    13·2 answers
  • What number can 330 and 180 both be divided by?? Plz help
    11·2 answers
  • Write an equivalent expression by applying the distributive property (x-5)^2
    10·1 answer
  • Multiply
    6·1 answer
  • Is this a function pls help
    5·2 answers
  • Whats the formula helpppppppppp
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!