1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Tatiana [17]
2 years ago
5

Find the slope of the line through each pair of points. (- 12, 20 ). ( 15 ,- 12)

Mathematics
1 answer:
gtnhenbr [62]2 years ago
6 0

Answer:

-32/27

Step-by-step explanation:

-12 - 20       -32            -32

----------- = ----------- = ----------

15 - (-12)    15 + 12         27

You might be interested in
Draw a line representing the "rise" and a line representing the "run" of the line. State
AleksAgata [21]
The answer would be -3/5. The slope is the rise over run. It goes up 3 and over 5. Hope this helps!
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
There are 4 red cars and 6 blue cars parked in the car park at bens workplace. On a transporter lorry traveling alongside ben on
forsale [732]
The motorway is more likely. The probability there is 3/5 while it is only 2/5 in the parking lot.

4 0
2 years ago
What weighs more than a ton
erica [24]
It is called a long ton which is 2,240 pounds where a ton is 2,000 pounds.\

3 0
3 years ago
Select all the correct answers. Which statements are true about function g? NO LINKS!!!​
Anna35 [415]

Answer:

  A, B, E

Step-by-step explanation:

The attachment shows a graph of the function. It tends to infinity for x going to infinity in either direction. (A, B are true)

The right-side piece is cubic, not quadratic.

The U-shape tells you the function is decreasing on the left side.

The two function definitions have the same value at x=2, so the function has no discontinuities. It is continuous. (E is true)

3 0
2 years ago
A student ticket for a high school basketball game costs $3.00. A monthly game pass costs $20.00. Which inequality represents th
Nana76 [90]
3x greater than or equal to 20
3x = 20
X= 7 games for the pass to be better
3(7)=21
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Lina bought a twenty-ounce bag of Yummios for $2.39. What is the price per ounce, rounded to the nearest cent?
    14·1 answer
  • The graphs below have the same shape. What is the equation of the blue<br> graph?
    6·1 answer
  • The greater the value of m (slope), the ______ the line!
    12·1 answer
  • Nikola buys a bouquet of 888 sunflowers for $18
    8·2 answers
  • 12 gallons of water are used to completely fill 5 fish tanks. If each tank holds the same amount of water, how many gallons will
    15·2 answers
  • Ms. Clark earned $32,550 in her third year as a banker and $34,150 in her seventh year. How much did she make in her tenth year?
    9·1 answer
  • What is the exact value of tan(67.5°) ?
    15·2 answers
  • I will give a 100 points to whoever solves all the problems on my profile​
    5·1 answer
  • 11 4/5 divided by 3 1/5<br><br> A) 3<br> B) 3 1/2<br> C) 7/2<br> D) 4
    6·1 answer
  • Graph the set {x|x≤-5} on the number line.<br> Then, write the set using interval notation.
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!