1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Troyanec [42]
2 years ago
6

Alfie has a £10 note

Mathematics
1 answer:
Nana76 [90]2 years ago
5 0

Answer:

4 pencils

Step-by-step explanation:

3*1.45 = 4.35 ---> spent for the pens

( 10 -[ 4.35 + 2.05] ) = money spent on pencils

0.9x= 3.6

x=3.6/0.9 = 4

You might be interested in
Mr. and Mrs. Rivers left their house at 10:00 a.m. driving in opposite directions. Mr. Rivers drove at an average speed of 48 mp
Orlov [11]

Answer:

42 miles.

Step-by-step explanation:

It is given that Mr. and Mrs. Rivers left their house at 10:00 a.m. driving in opposite directions.

Speed of Mr. Rivers = 48 mph

Speed of Mrs. Rivers = 36 mph

We need to find the distance between them at 10:30 a.m.

10:30 - 10:00 = 0:30 = 30 minutes = 1/2 = 0.5 hour

Distance covered by Mr. Rivers in half hour = 48 × 0.5 = 24

Distance covered by Mrs. Rivers in half hour = 36 × 0.5 = 18

Total distance covered by both in half hour = 24 + 18 = 42

Therefore, they are 42 miles far from each other at 10:30 a.m.

4 0
3 years ago
Multiply and place the decimal point in the products<br><br> ‐2.4 x ‐6. 1
11Alexandr11 [23.1K]

Answer:

14.64

Step-by-step explanation:

A negative times a negative equals a positive and there are 2 decimal places.

8 0
2 years ago
Two dams, when opened, release water at different rates. The following functions represent the amounts of water the dams release
Tasya [4]

Answer:

Step-by-step explanation:

h(t) = 2t 2 – 11t – 10 is the answer

8 0
3 years ago
Graph y - 3 = 1/2 (x + 2)
SashulF [63]

Answer:

Step-by-step explanation:

y - 3 = 1/2 (x + 2)

y - 3 = x/2 + 1

y  = x/2 + 4

slope: 1/2

y-intercept: (0, 4)

x | y

-8 | 0

0 | 4

4 0
3 years ago
Calculate the unit cost per Kg if it costs $16.99 for 454 g package of cooked shrimp.
goblinko [34]

Answer:

$37.42 / kg

Step-by-step explanation:

Divide 16.99 by 454 to get the unit cost per gram. This equals 0.037422907…

Take this number and multiply it by 1000, while rounding it to the nearest hundredth after.

This equals about $37.42 / kg.

5 0
2 years ago
Other questions:
  • Matthew is five feet tall. He is standing next to a flagpole on a sunny day. Matthew's shadow is three feet long. At the same ti
    7·1 answer
  • the sum of two numbers is 35 think of 2 numbers that make up 35 and then subtract them and see if they make 15 {no the answer is
    8·1 answer
  • The perimeter of a rectangle pool is 160 yards. if the length is 10 yards less than twice the width, find the length and the wid
    6·1 answer
  • You roll a number cube 20 times. The number 4 is ro
    5·1 answer
  • Write a quadratic equation in standard form with the given roots of 3,-4
    14·1 answer
  • Six thirds takeaway three six
    6·1 answer
  • Plz help ya girl out :)<br> This is alotta points on both ends so u best not waste them
    5·2 answers
  • Find the coordinates of S after a rotation of the triangle 90 degrees counterclockwise about the origin
    9·1 answer
  • A is true but f(x) is wrong need help
    12·1 answer
  • On the unit circle, where 0 undefined?
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!