1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
prisoha [69]
3 years ago
9

I really need help ! please and thank you

Mathematics
1 answer:
natali 33 [55]3 years ago
5 0

Answer: A constant

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Theresa bought three containers of tennis balls at $2.98 each. She had a coupon for $1 off. Her mom paid for half of the remaini
Rzqust [24]

Answer:

$3.97

Step-by-step explanation:

Three containers @$2.98 = 3 × 2.98 = $8.94

                                               Less $1 =   <u>-1.00 </u>

                                                                  7.94

Less 50% paid my mom = ½ × 7.94 =   <u>-3.97 </u>

                               Paid by Theresa =  $3.97

[(3 × 2.98) - 1] ÷ 2 = (8.94 - 1) ÷ 2 = 7.94 ÷ 2 = 3.97

6 0
3 years ago
Tom has 24 books. 8 books are novels,
Juliette [100K]

25% is the percentage of magazines

8 0
3 years ago
A taxi charges a fee, plus $1.80 per mile. how far can you go for $12?
EleoNora [17]

12: 1.8= 20/3. =>  the answer is 20/3 miles

7 0
3 years ago
The equation of line f is y = 1/4x -1. line g includes the point (1,-6) and is perpendicular to line f . What is the equation of
Gwar [14]
Y=-4x+b
-6=-4+b
-2=b
y=-4x-2
7 0
3 years ago
1 hat cost $12
Ivan

Answer:

he bought 6 hats.

Step-by-step explanation:

im just gonna go through this 1 at a time. starting at 1.

12 + (14x9) = 138

(12x5)+(14x5) = 130

(12x4)+(14x6) = 132

(12x8)+(14x2) = 124

(12x6)+(14x4) = 128

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Use an inequality symbol (&lt;, &gt;, =, ≠) to compare 5 + (−4) _____ 14 + (−13)
    10·1 answer
  • Need help with finding A and B
    13·1 answer
  • Standard form of 40+2+.3+.08
    6·2 answers
  • Divided fraction 4 7/8 ÷ 1 1/6​
    13·2 answers
  • Find the measure of angle b
    15·2 answers
  • Determine the function which corresponds to the given graph. (3 points) a natural logarithmic function crossing the x axis at ne
    13·1 answer
  • Jerry bought 5 candy bars for $14.75. if the king size candy bar cost $3.75 and a regular size candy bar cost $1.75, how much of
    8·1 answer
  • True or false? linear pairs of angles are congruent
    7·2 answers
  • Can you please answer all three of these questions.
    12·2 answers
  • forty percent of participants in a math contest were boys. fifty percent of the boys revived medals. the number of boys who rece
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!