1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Neko [114]
2 years ago
12

Kyle is practicing for a 3 mile race. His normal time is 23 minutes and 26 seconds. Yesterday it took him 21 minutes and 38 seco

nds. How much faster was Kyle's time yesterday than his normal time?
Mathematics
1 answer:
vesna_86 [32]2 years ago
3 0

Answer:

It is 1 minute and 48 second difference so he was 1 minute and 48 second faster, I may be wrong so please check

Step-by-step explanation:

You might be interested in
A 6 cm long spring extends to 9 cm when a 1 kg load is suspended from it. What would be its length if a 2 kg load were suspended
vampirchik [111]

Answer:

12 cm

Step-by-step explanation:

To calculate the length of a spring with a 2 kg load, compare the displacement of a 1 kg load and adjust accordingly.

When a 1 kg load is suspended from the spring, the spring which is 6 cm stretches to 9 cm. This is 3 cm longer due to the weight. If you attach a weight which is twice as much then the displacement will be twice as much. Instead of stretching an additional 3 cm, it will stretch 2*3 = 6 cm. Add this to the length of the spring and it stretches in total 6 + 6 = 12 cm.

4 0
3 years ago
Clare is painting some doors that are all the same size. She used 4 liters of paint to cover 50 doors. How many liters of paint
Alinara [238K]

Answer:

12.5 leters

Step-by-step explanation:

If you take the 4 liters she used to cover 50 doors,

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Describe two methods that can be used to find the area of the composite figure.
MArishka [77]

Answer:

Find the area of the larger rectangle, then subtract the area of the two smaller rectangles in the corners. Separate the figure into two or three rectangles, and add the areas.

Step-by-step explanation:

this is the sample response

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
The cost of a set of 4 tire is $192. What is the unit rate for the cost of 1 tire?
hammer [34]
192 divided by 4 = 48

It costs $48 for one tire
4 0
3 years ago
it rained for 7 days during the month of april . About what percent did it rain ( hint aprill has 30 days ) round to the nearst
oee [108]

Answer:

Convert fraction (ratio) 7 / 30 Answer: 23.333333333333%

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Other questions:
  • Benny gets a job at a law firm with a salary of $70,000 per year. After the first year, his salary increases to $73,000. Over th
    7·1 answer
  • According to the Ruler Postulate, what does the set of points on any line correspond to?
    11·1 answer
  • What is the value of x in the equation 3x – y = 18, when y = 27?
    14·2 answers
  • 30 divide by 2438 long division
    11·1 answer
  • Your gross income is $56k and the standard deduction is $12,200, how much do you owe in taxes?
    11·1 answer
  • Is this a linear function <br> X <br> 0<br> 1<br> 2<br> 3<br> Y<br> 1<br> 2<br> 5<br> 10
    12·1 answer
  • Solving the following system using the elimination of substitution method.<br> 5a+3b=11<br> -2a+3=b
    11·1 answer
  • I USED ALL MY POINTS! PLEASE HELP ME ASAP!!!
    11·2 answers
  • Evaluate the expression for p=-2, q=6, and r= -10.<br><br> -p2-4q+r2<br> The answer is ?
    13·1 answer
  • Find the GCF 0f 12 and 18
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!