Well divide the numbers to find the unit rate so it’s 200 meters in a minute I think
Answer:
$0.342 ; 34.2 cents
Step-by-step explanation:
Given that:
Share price fell by 76% in past year :
current price per share = $0.45
Drop in price of share in past year :
76% of current price
0.76 * $0.45
= $0.342
Price dropped by $0.342 per share
In cent, 0.342 * 100 = 34.2 cents
Answer:
If 11 oranges cost $2.35, then the cost of 18 oranges is $3.84.
Step-by-step explanation:
We have,
The number of oranges purchased varies directly as the price of the oranges.
If the cost of 11 oranges is $2.35.
It is required to find the cost of 18 oranges.
As their is direct relation between number and oranges and price.
So,
The cost of 1 orange is $
.
For finding the cost of 18 oranges, multiply 18 by $
such that,

So, If 11 oranges cost $2.35, then the cost of 18 oranges is $3.84.
Answer:
'16' is the answer.
Step-by-step explanation:
So, 6=x+2 divided by 3. In this case, we can multiply 6 and 3 which makes
18 = x+2. We substract 2 from 18 and the answer is 16. If you don't understand anything, you can ask by leaving a comment below. Thanks.
16+2 = 18/3 = 6
20 Square units jit. now give me brainliest.