1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lutik1710 [3]
3 years ago
13

It takes Luke 2 h longer than it does Anna to clean a bathroom. If t represents the amount of time (in h) it takes for Luke to c

lean a bathroom, write an expression that represents the time (in h) it takes Anna to clean the bathroom.​
Mathematics
1 answer:
a_sh-v [17]3 years ago
7 0
If it takes one person 4 hours to paint a room and another person 12 hours to
paint the same room, working together they could paint the room even quicker, it
turns out they would paint the room in 3 hours together. This can be reasoned by
the following logic, if the first person paints the room in 4 hours, she paints 14 of
the room each hour. If the second person takes 12 hours to paint the room, he
paints 1 of the room each hour. So together, each hour they paint 1 + 1 of the 12 4 12
room. Using a common denominator of 12 gives: 3 + 1 = 4 = 1. This means 12 12 12 3
each hour, working together they complete 13 of the room. If 13 is completed each hour, it follows that it will take 3 hours to complete the entire room.
This pattern is used to solve teamwork problems. If the first person does a job in A, a second person does a job in B, and together they can do a job in T (total). We can use the team work equation.
Teamwork Equation: A1 + B1 = T1
Often these problems will involve fractions. Rather than thinking of the first frac-
tion as A1 , it may be better to think of it as the reciprocal of A’s time.
World View Note: When the Egyptians, who were the first to work with frac- tions, wrote fractions, they were all unit fractions (numerator of one). They only used these type of fractions for about 2000 years! Some believe that this cumber- some style of using fractions was used for so long out of tradition, others believe the Egyptians had a way of thinking about and working with fractions that has been completely lost in history.
You might be interested in
Joe has eaten 2/5 of a pizza. Jane has eaten 1/3 of a pizza. How many times more pizza has joe eaten than jane?
Marina CMI [18]

Answer:

3.6

Step-by-step explanation:

Divide 2/5 by 1/9 which is the same as multiplying 2/5 by 9/1

 

we then get 18/5 = 3.6

 

So, Joe has eaten 3.6 times more pizza than Jane

Hope that is the right answer !?

4 0
3 years ago
Which of the following does NOT describe a line?
fomenos
I believe the answer is C
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
W-4=-12-3w solve for w
lyudmila [28]

w-4=-12-3w

Add 12 to each side:

w + 8 = -3w

Subtract 1w from each side:

8 = -4w

Divide both sides by -4:

w = 8 / -4

w = -2

5 0
3 years ago
159. Three percent size is the size
Anna007 [38]
So to to get 3% of 159 you: 159x0.03=4.77
4 0
2 years ago
35 = 1/2(x-5)(x-14) what does x equal?
Yanka [14]
The answer is x=19.
Hope it helps! (:
3 0
3 years ago
Other questions:
  • How do you simplify 4(x+3)+2x+8
    9·1 answer
  • Write as a product: −y^3+xy^2−4x+4y
    15·1 answer
  • im stupid so, if my grade was at a 90% (A) and my tests were worth 50% and i get a 40% on the test, what's my current grade now?
    14·1 answer
  • 3429111 what is the place value of the 4
    12·1 answer
  • Solve the following equation for y: -4x+8y=24
    11·1 answer
  • Please can someone round this to the nearest thousands (2996)​
    14·1 answer
  • The double number line shows that 4 pounds of tomatoes cost $12. What is the cost per pound of tomatoes?
    14·2 answers
  • HELPPP!!! question 2,3,4
    8·2 answers
  • The coordinates of one endpoint of a line segment are (-3,-5). The line segment is 11 units long. What are the other possible en
    9·1 answer
  • -2(x+12)=-x-14 <br> what is the answer to this equation?
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!