1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mylen [45]
2 years ago
12

How many quarters does Annie have A.35 B.49 C.3 D.7

Mathematics
2 answers:
AysviL [449]2 years ago
8 0

Answer:

n = 7

Step-by-step explanation:

sarah = m

annie = n

sarah has 21 more than annie

m = 21+n

given sarah has 28 quareters

m = 21 + n

28 = 21 + n

28 - 21 = n

7 = n

annie has 7 quarters.

spayn [35]2 years ago
6 0
Answer: Annie has 49 Quarters

Explanation:
Sarah has 21 more quarters than Annie.
As shown, It says That Sarah has 28 quarters.
So, if Sarah has 21 more, it means you add 21 + 28
Resulting in 49.

Hope this helps you! If available please give me a Branliest. It is much appreciated!

- Mathhotdog •~•
You might be interested in
Which number is divisible by both 3 and 9?
poizon [28]

Answer:

OC

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Suppose you have been assigned to measure the height of the local water tower.
Usimov [2.4K]
The water tower is 62.8 meters tall :))
5 0
3 years ago
Which expression is equivalent to 64x3 – 343?
kolezko [41]

(4x – 7)(16x^2 + 28x + 49) is equivalen to 64x3 - 343!

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is 122.18 rounded to the nearest whole number?
elixir [45]
The answer is 122 it’s basically the same rounding with whole numbers
6 0
2 years ago
HELP PLEASE I WILL GIVE BRAINIEST<br> Question 2<br> State the domain and range of the function.
larisa [96]
The domain of a function f(x) is a set of all values for which the function is defined. The range of is a set of all values that f takes.
5 0
3 years ago
Other questions:
  • ♫ I have a Brainliest♫ Math situation
    10·1 answer
  • An electronics company can spend no more than $4,000 on raw materials for circuit boards. The raw materials cost $10 per ounce f
    15·1 answer
  • Fill in the blank in the sentence below with the correct term. The_______of a number is the distance between the number and zero
    15·1 answer
  • Malcolm bought 6 bowls for $13.20. What is the unit rate
    14·2 answers
  • V=1/2at^2 solve for t
    11·1 answer
  • Mixed number as a decimal 7 9/18
    8·1 answer
  • Look at my profile pic..... friend me!!<br> 2+2=?
    7·2 answers
  • The points (-6, r)<br> and<br> (6,3) lie on a line with slope 3/4. Find the missing coordinate r.
    11·1 answer
  • Plzzzzzzzzzzzz Hepl!!
    13·1 answer
  • His grandmother is sick, so Hassan is making a pot of bean soup to bring for dinner. The recipe calls for equal amounts of 3 kin
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!