1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
KiRa [710]
3 years ago
5

What is triangle similarity

Mathematics
1 answer:
Lena [83]3 years ago
7 0
If two triangles are similar their angles are all the same.

You might be interested in
Need help with these two questions please
lisabon 2012 [21]
You can figure out the answer by doing this:

8% = 2300/x 

and do the same for the second one
(and solve)
4 0
2 years ago
1. Input
wel

Answer:

The equilibrium point represents the raising or lowering the price in response to changes in the supply or demand.

If the price of a good is above equilibrium, this means that the quantity of the good supplied exceeds the quantity of the good demanded.

If the quantity is below the equilibrium point, it will create a shortage. because the quantity supplied is less than quantity demanded.

Hope this helps!

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Find the value of x needed to make the equation true.<br> 8x – 4 = 13x + 6
Kipish [7]

Answer:

x = -2

Step-by-step explanation:

<u><em>First, you need to subtract 8x from both sides:</em></u>

8x – 4 = 13x + 6

-8x         -8x

____________

-4 = 5x + 6

<em><u>Then, subtract 6 from both sides:</u></em>

-4 = 5x + 6

-6         - 6

________

-10 = 5x

<u><em>Lastly, divide both sides by 5:</em></u>

-10 = 5x

-2 = x

7 0
3 years ago
2r = 72 please help me
noname [10]

you divide 72 by 2 to get r by itself and get 36


so r=36

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is 10÷3(4÷6)+.50
lianna [129]
52 2/9 is the answer.
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Shelly is making an apple pie. She needs 1/2 of a cup of sugar for her pie . How many cups of sugar will she need if she need if
    7·2 answers
  • NEED HELP ASAP !!!!!!!
    6·1 answer
  • I William page $54 for three cases of gum if each case of case has 24 packs what is the cost per pack of gum
    15·1 answer
  • This data set gives the scores of 41 students on a biology exam: {66, 67, 67, 68, 80, 81, 81, 82, 22, 65, 66, 68, 69, 70, 71, 71
    10·2 answers
  • Tamara purchased 1,500 shares of a mutual fund at an offer price of $7.08 per share. Later she sold the investment for $10.02 pe
    9·1 answer
  • If a cell displaying #DIV/0! contains the formula =C2/D9, what must be the value of cell D9?​
    8·1 answer
  • Salary paid ra10,000 and still due rs2000 ​
    7·1 answer
  • Convert this quetion into vulgar fraction​
    14·2 answers
  • Which of the following is equivalent to 6^2/5
    5·1 answer
  • What arithmetic operations dose the the expression 12+8t
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!