Answer:
$8.75
Step-by-step explanation:
Create a proportion where x is the cost for 7 bags:
=
Cross multiply and solve for x:
4x = 35
x = 8.75
So, the cost of 7 bags is $8.75
4 bags are being sold for $5 and the charge does not change,
so 1 bag is being sold at $5/4 bags = 1.25 (dollars/bag)
so 7 bags would cost 7 bags * (1.25 dollars / bag) = $8.75
Done :)
He should buy 4 boxes
25 divided by 8 is 3.125, but you want to have enough so the least amount you can buy is 4.
4 11/12
help me to find Xian pleaseee:( i miss him so much:(
sorry for answering Non sense po i hope u understand me ty po!