Answer:
$8.75
Step-by-step explanation:
Create a proportion where x is the cost for 7 bags:
=
Cross multiply and solve for x:
4x = 35
x = 8.75
So, the cost of 7 bags is $8.75
4 bags are being sold for $5 and the charge does not change,
so 1 bag is being sold at $5/4 bags = 1.25 (dollars/bag)
so 7 bags would cost 7 bags * (1.25 dollars / bag) = $8.75
Done :)
5.50 this should help :p
Liam can paint 18 bird houses.
9/10 divided by 1/20 = 18
Answer: r= -3
Next 3 terms following 54 are -162, 486, -1458