1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Paraphin [41]
2 years ago
7

How to find Gradient and y intercept

Mathematics
1 answer:
lyudmila [28]2 years ago
4 0
Gradient:

Find two points on the line and with those two points, calculate the difference in height(y coordinates) divided by the difference in width(x coordinates). If you get a positive value, then your line will be uphill.

Y-intercept:

Use y=mx+b
Find the slope first using the slope formula which is y2-y1 OVER x2-x1. Once you have that, take a point from the line and substitute the x and y coordinates along with the slope into y=mx+b.

So if your slope was 2/1 and your point was (4,8), it would be:

8=2(4)+b
8=6+b
*subtract 6 from both sides*
b=2

You might be interested in
Buy a bike that costs $189 I have saved $99 so far I plan to save $10 each week how many weeks will I have enough money to buy t
Studentka2010 [4]
It Will Take 9 days with the money you have
s
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Brainliest if correct
n200080 [17]

Answer:

16 and 125

Step-by-step explanation:

-2*-2 = 4

4*-2 = -8

-8*-2 = 16

5*5 = 25

25*5 = 125

6 0
2 years ago
What is an example of a one step equation that would use multiplication
poizon [28]

Answer:

Multiplication equation 6 t = 54 6t = 54 6t=54 Multiply each side by five.

7 0
2 years ago
If 5 ounces is equal to 140 grams, then 2 pounds of pizza dough is equal to how many grams?
krok68 [10]
907.18 grams are in 2 pounds.
5 0
3 years ago
Given that 1 foot<br> 0.3048 meter and 1 rod = 16.5 feet, 1 rod is about how many meters?
Lostsunrise [7]

Answer:

5.0292 meters

Step-by-step explanation:

.3048 meters per foot times 16.5 feet

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Susan is installing junction boxes in a living room wall which is 12 feet long. She has to install two boxes evenly spaced on th
    10·2 answers
  • How many fluid ounces are there in 3 pints and 12 fluid ounces?
    9·1 answer
  • Some of the steps in the derivation of the quadratic formula are shown.
    10·2 answers
  • Find the missing value in the ratio table. Then write the equivalent ratios
    6·1 answer
  • 1/3x+2=3/4 how would I go about solving this???
    13·1 answer
  • Please help me ! I really need it rn ! plzz !! ill mark you brainliest :3
    13·2 answers
  • Marta spends $15.98 for 2 pounds of pecan halves. What is the unit price?
    6·2 answers
  • Help me please answer
    5·1 answer
  • Complete each congruence statement by naming the corresponding angle or side.
    12·1 answer
  • Rauol measured the height of 12 different plants in his garden in April. He measured them again in June. What is the difference
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!