1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kow [346]
3 years ago
11

When dividing fractions, you

Mathematics
1 answer:
givi [52]3 years ago
7 0

Answer:

First get a common denominator then you divide the numerator then you get your answer

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Which is the better buy, 36 cans for $3.32, or 9 cans for $0.91 ?
valentina_108 [34]

Answer:

36 cans for $3.32

Step-by-step explanation:

36 cans = $3.32

1 can =$ 0.092

9 cans = $0.91

1 can = $0.01

0.09 and 0.1 the cheaper is 0.09 dollars so 36 cans for $3.32 is better

6 0
4 years ago
Jose purchased 4/9 pound of peanut and 7/11 pounds of raisins find the total weight of his purchase
azamat

Answer:

The total weight of his purchase is 1.08 pounds

Step-by-step explanation:

To find the total weight of his purchase, we sum the weight of each of his purchases.

He purchased:

4/9 pound of peanut.

7/11 pounds of raisins

Total:

The least common multiple between 9 and 11 is 99.

Then

\frac{4}{9} + \frac{7}{11} = \frac{11*4 + 9*7}{99} = \frac{107}{99} = 1.08

The total weight of his purchase is 1.08 pounds

8 0
3 years ago
Is y=2x+5 a example of a proportional realationship
SCORPION-xisa [38]
No it's as n example of a equality
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help I will brainliest!! Really urgent!!
asambeis [7]

Answer:1/9(x+0.1)

Step-by-step explanation:

 1/9x+10/9

=1/9(x+0.1)

8 0
3 years ago
How many different triangles can you make if you are given the measurements for two angles and the length of a shared side?
Ainat [17]

Answer:

1

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Gas costs $3.65 what is estimated cost 14.2 gallons
    10·2 answers
  • -6x - 3 (5x +4) = 93<br><br> What is X?
    13·1 answer
  • At Jaxlyn’s Garage, 200 cars were inspected and worked on. There were 92 cars that
    7·1 answer
  • What is the domain and range ?
    15·1 answer
  • A taxi charges a flat rate of $3.00, plus an additional $0.50 per mile. Carl will only take the taxi home if the cost is under $
    6·2 answers
  • HELPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPP
    13·1 answer
  • Plz help will mark brainliest for first person to get it right
    10·1 answer
  • Someone please help ;-; ​
    10·1 answer
  • How do I solve this please?
    12·1 answer
  • A shirt has a ticket price of $14.50 courtney used a coupon and got discounted of 20%
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!