Mike and his family drove 460 miles on their vacation. Their car averaged 23 miles per gallon of fuel. If the cost of fuel was $
1.55 a gallon, how much did they spend on fuel?!!!!!!!
2 answers:
<u>Answer:</u>
31 dollars
<u>Step-by-step explanation:</u>
460 miles in total ÷ 23 miles per gallon of fuel = 20 gallons
20 gallons x $1.55 a gallon = $31 dollars
Hopefully this helped! Sorry if wrong! You are loved and you are beautiful/handsome!
-Bee
Answer:
i think the answer is $31
If they drove for 460 miles and they spent $1.55 on a gallon of fuel for 23 miles......so..
460 divided by 23 will give you 20
and 20 multiplied by $1.55 will give you $31
so i think the answer is $31
I THINK THATS THE ANSWER BUT YOU CAN CROSS CHECK
You might be interested in
Answer:
When proofreading, you should make sure all details are accurate and writing mechanics are correctly used.
Step-by-step explanation:
17². + 144²=x²
289 + 20736=x²
x²=21025
x =√21025
x=145
145 miles apart
Answer
What is the question
Cause otherwise we can’t help
Answer:
Step-by-step explanation:
<u>We know that the perimeter is the sum of side lengths.</u>
<u>Substitute the values and solve for x:</u>
- x + 2x - 2 + 3x + 1.5 = 11.5
- 6x - 0.5 = 11.5
- 6x = 12
- x = 12/6
- x = 2