1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
polet [3.4K]
3 years ago
13

Find x in the kite below

Mathematics
2 answers:
geniusboy [140]3 years ago
8 0

Answer:

x = 110

Step-by-step explanation:

comment if you want explanation

stealth61 [152]3 years ago
6 0

Answer:

Step-by-step explanation:

You might be interested in
The cost, C (in dollars) to produce g gallons of a chemical can be expressed as C=f(g). Using units, explain the meaning of the
Hunter-Best [27]

Answer:

To produce 400 gallons of a chemical, it costs 700 dollars.

Step-by-step explanation:

We have that:

The cost, C (in dollars) to produce g gallons of a chemical can be expressed as C=f(g).

The interpretation is:

To produce g gallons of a chemical it costs C dollars.

So

f(400)=700

This means that to produce 400 gallons of a chemical, it costs 700 dollars.

4 0
3 years ago
Find the two square roots of 144.
spin [16.1K]

Answer:

The square root function

sqrt(144) or √144 produces a single positive value, 12.  

However if you have an equation

x² = 144, then you have two possible values for x, 12 and -12.  

Two ways to look at it.  

x² - 144 = 0

Difference of two squares

(x+12)(x-12) = 0

x = -12, 12

x² = 144

x = ±√144

x = ±12

x = -12, 12

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
What's the value of x <br><br><br><br> (Middle School)
Elan Coil [88]
The answer is 360 hope it helps
6 0
3 years ago
8 is 20% of what number
Margarita [4]
<span> 20% of 40 is 8. so 40</span>
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Barbara sells iced tea for $1.49 per bottle and water for $1.25 per bottle. She wrote an equation to find the number of bottles
yKpoI14uk [10]

Answer:

1.49x+1.25x=100

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Other questions:
  • the first time , she won 60 tickets . the second time , she won a bonus , which was 4 times the number of tickets of the origina
    15·2 answers
  • Can someone help pls
    13·1 answer
  • What is the answer to both and how am i suposed to do it
    8·1 answer
  • What is q? For this 30 and 60, 90 angle?
    8·1 answer
  • What is the mode of 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165
    13·2 answers
  • Rewrite the fraction in simplest form.<br> 14/30
    5·2 answers
  • Solve for x. 2/5x=6/5 <br><br><br> A. 12/25 <br><br> B. 12/5<br><br> C. 3<br><br> D. 6
    12·1 answer
  • Aiden has a collection of 63 nickels and quarters in his piggy bank. If the total value of the coins is $10.75, how many nickels
    15·1 answer
  • Helppppp (8th) plsss
    7·2 answers
  • The cost of 9 scarves is $87.75. What is the unit price?
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!