1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
tatyana61 [14]
2 years ago
6

At the local store, the cost of 1 pair of jeans is $24 and the cost of 3 pairs is $24 × 3 = $72. At the online store, the cost o

f 2 pairs of jeans is ($22 × 2) + $6 = $50 and the cost of 3 pairs is ($22 × 3) + $6 = $72.
Mathematics
1 answer:
Juli2301 [7.4K]2 years ago
6 0

Complete question :

Complete the tables to relate the numbers of pairs of jeans to the cost of the jeans at each store. Assume that Tim is placing a single order, and

ignore any taxes.

Answer:

$24, $72

$50

Step-by-step explanation:

From the table :

At local store :

2 pair of jeans cost $48

Cost of a pair :

Cost of 2 pairs / number of pairs

$48 / 2 = $24

Cost of 3 pairs :

Cost per pair * number of pairs :

$24 * 3 = $72

At online store :

Cost of Jean include a fixed fee of $6

Cost of one pair of Jean = $28

Actual cost of Jean :

$28 - $6 = $22

Hence, cost of 2 pair of jeans:

($22*2) + $6

$44 + $6 = $50

You might be interested in
What is the value of x for which<br>3/4=x/12​
mamaluj [8]

Answer:

the value of x will be 9

x = 9

4 0
2 years ago
Solve for the value of z.
Yuki888 [10]

z=18

3z+4+2z-4+90=180

5z+4-4+90=180

5z+90=180

5z=90

z=18

4 0
3 years ago
Multiply (−4)(−2)(−5)<br><br> A. -40<br><br> B. -8<br><br> C. 8 <br><br> D. 40
wlad13 [49]
(-4)(-2)= 8
8(-5)= -40
Answer: -40
8 0
3 years ago
Which transformation shows a reflection across the y-axis? A) A B) B C) C D) D
Masteriza [31]

Answer:

The answer is A

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Identify the middle line of: f(t) = pi sin (pi t - pi) +pi
valentina_108 [34]

Answer:

y=π=3.1416, nearly

3 0
3 years ago
Other questions:
  • The following dot plot shows the number of books each student checked out from the library last month. Each dot represents a dif
    11·2 answers
  • What is the product of 5−2i and 3−4i?<br> Enter your answer, in standard form, in the box
    13·1 answer
  • The equation 7.50(n+0.2)=189 can be used to model the number of books, n , maggie orders. How many books does maggie order?
    10·1 answer
  • 3 tons of bark cost $15,540.00. What is the price per pound ?
    13·1 answer
  • 4 is 80% of what number?
    15·1 answer
  • Elam can wire a light in 40
    14·2 answers
  • Is the number 46 a prime number or a composite
    11·2 answers
  • Solve for x please show work
    5·1 answer
  • Having trouble i don't understand the problem
    5·1 answer
  • I keep putting in the formula but I keep getting the answer wrong​
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!