1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Kamila [148]
2 years ago
15

Calculate the distance Colt walks if he walks 7/8 mile each day for days. Write and solve a multiplication equation.

Mathematics
2 answers:
MrRa [10]2 years ago
8 0

Answer:

he walks 7/8 miles for x days (but this question is not possible without the amount of days :/ )

Step-by-step explanation:

7/8 : x

goblinko [34]2 years ago
3 0

Answer:

I attached an image below :)  please mark my answer branliest!

Step-by-step explanation:

You might be interested in
If (2i/2+i)-(3i/3+i)=a+bi, then a=<br>A. 1/10<br>B. -10<br>C. 1/50<br>D. -1/10​
Verizon [17]

Answer:

Option A is correct.

Step-by-step explanation:

We are given:

\frac{2i}{2+i}-\frac{3i}{3+i} = a+bi

We need to find the value of a.

The LCM of (2+i) and (3+i)  is (2+i)(3+i)

=\frac{2i(3+i)}{(2+i)(3+i)}-\frac{3i(2+i)}{(2+i)(3+i)}\\=\frac{6i+2i^2}{(2+i)(3+i)}-\frac{6i+3i^2}{(2+i)(3+i)}\\=\frac{6i+2i^2-(6i+3i^2)}{(2+i)(3+i)}\\=\frac{6i+2i^2-6i-3i^2)}{5+5i}\\=\frac{-i^2}{5+5i}\\i^2=-1\\=\frac{-(-1)}{5+5i}\\=\frac{1}{5+5i}

Now rationalize the denominator by multiplying by 5-5i/5-5i

=\frac{1}{5+5i}*\frac{5-5i}{5-5i} \\=\frac{5-5i}{(5+5i)(5-5i)}\\=\frac{5-5i}{(5+5i)(5-5i)}\\(a+b)(a-b)= a^2-b^2\\=\frac{5(1-i)}{(5)^2-(5i)^2}\\=\frac{5(1-i)}{25+25}\\=\frac{5(1-i)}{50}\\=\frac{1-i}{10}\\=\frac{1}{10}-\frac{i}{10}

We are given

\frac{2i}{2+i}-\frac{3i}{3+i} = a+bi

Now after solving we have:

\frac{1}{10}-\frac{i}{10}=a+bi

So value of a = 1/10 and value of b = -1/10

So, Option A is correct.

8 0
3 years ago
Pressure Question! Please helpp, it's attached below xx
Natali5045456 [20]

Answer:

ttd2

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Mr. franklin paid $33.20 for 8 gallons of gas. What is the price of 1 gallon ?
evablogger [386]
The price of 1 gallon is $4.15. You figure this out by dividing 33.20 by 8.
33.20/8 = 4.15
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What are 9 mulitples of 13
vagabundo [1.1K]

Answer:

See below

Step-by-step explanation:

13*1 = 13

13*2 = 26

13*3 = 39

13*4 = 52

13*5 = 65

13*6 = 78

13*7 = 91

13*8 = 104

13*9 = 117

13*10 = 130

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Trina is purchasing a new bike the store is having 20% off sale and she as 10% coupon of the sale price if the original price of
marusya05 [52]
20% of 89.75 is 17.95
\frac{20}{100}  =  \frac{x}{89.75}  \\ x =  \frac{89.75 \times 20}{100} =  \frac{1795}{100}  = 17.95
so :
89.75 - 19.95 = 71.8
the Trina's coupon will subtract the answer by 10%:

10%of 71.8 is 7.18
\frac{10}{100}  =  \frac{x}{71.8}  \\ x =  \frac{71.8 \times 10}{100}  =  \frac{718}{100}  = 7.18
so the final answer is:
71.8 - 7.18 = 64.62
she has to pay $64.62
hope this helps
8 0
3 years ago
Other questions:
  • A cable company offers two movie plans. One plan costs $129 per month plus $5 per movie. The other plan costs $150 per month for
    8·1 answer
  • C.) In a special paint the following tints are added, 200ml of green tint,350ml of blue tint and 450ml of red tint. calculate th
    15·1 answer
  • if a line crosses the y-axis at (0, 1) and has a slope of `4/5`, what is the equation of the line? A. 4y − 5x = 5 B. y − 4x = 5
    12·2 answers
  • Shannon is 16.299 miles from the border. Greta is 16.92 miles from the border. If they move towards a given point on the border
    10·1 answer
  • What is the calue of the 9 in the number 914,566
    15·2 answers
  • Two fair dice each have 5 sides numbered 1-5. Let X be the sum of the two dice. Determine (a, 10%) the probability distribution
    10·1 answer
  • Tell whether (5, 2) is a solution of x - y &lt; 0.
    10·1 answer
  • jacob’s graduation party costs $22.50 for decorations, plus an additional $5.50 for each attendee. At most, how many attendees c
    15·2 answers
  • Which table represents an expinential function?
    5·1 answer
  • “Bowling at Fast Lanes costs $12 per hour plus $2.00 to rent shoes.”
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!