1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vedmedyk [2.9K]
3 years ago
8

Solve/ Find x -3(x+7)+2(x-2)

Mathematics
1 answer:
butalik [34]3 years ago
7 0

Answer:

Step-by-step explanation:

-3x - 21 + 2x -4

-x - 25

-(x + 25)

You might be interested in
Juan bought 12 pounds of dog food for $15.72. What is the price per pound of the dog food?​
Greeley [361]
I believe it is $1.31
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
4.   Using the point-slope formula, what is the equation of the line that passes through the points (1, 5) and (0, 0)? 
Mazyrski [523]
<span>Answer: y=5x or 5x-y=0
</span>
4 0
4 years ago
Read 2 more answers
What is 5 + 72?<br><br> a 81<br> b 72<br> c 5<br> d 62
maxonik [38]

The answer is 77 but i don't see it as an option here ;/

6 0
3 years ago
Choose ALL answers that describe the
Reika [66]
Mlh diagnol … i think
7 0
3 years ago
Select the best answer.<br><br> tan x tan x/2=
Colt1911 [192]
Tan 2 x-2 tan x=0
Tan x (tan x-2 ) =0
A tan x=0 —> x=0 and x =K π
B tan x=2 —> x=63.43 +k180 deg

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Suppose the a mountain bike that sells for $419 is on sale for 20.5% off.
    11·1 answer
  • I NEED HELPPPPPP It’s about constant rate I DONT GET THIS AT ALL :’( Explanation needed PLEASEEEEEEEE
    6·1 answer
  • Find the surface area of the prisim
    14·1 answer
  • Jennie rides her bike 12 miles per hour on a trail in the park. The trail is 18 miles long. The function, f, can be used to dete
    15·1 answer
  • What can you do when the unit prices for two comparable items are listed using different units of measure? a. The secondary unit
    5·1 answer
  • A hiker cycles 9 miles in 2/3 of an hour. Make a chart and fill it in to show how far he will bike if he maintains the same pace
    14·2 answers
  • Five balls are numbered 1 through 5 and placed in a bowl. Josh will randomly choose a ball from the bowl, look at its number and
    15·1 answer
  • If the value of 6 coins is $0.56, what are the coins?​
    6·1 answer
  • Please help i need to turn it in
    8·2 answers
  • Select the graph that would represent the best presentation of the solution set.<br> \absP &gt; 3
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!