Answer:
2(29D-28adn-29)
Step-by-step explanation:
Answer:
it can be 1/3, 1/7, 2/7, 3/7, 1/5, 2/5, 1/13, 2/13, 3/13, 4/13, etc
To find the unit rate, all we need to do is divide $22.68 by 12
22.68 ÷ 12 = 1.89
Therefore, each gallon of gas costs $1.89
Hope this helps you
-AaronWiseIsBae :)
108-271+215-_____=-103
Im going to combine the first thee numbers and replace the blank with a variable, lets use x.
52 - x=-103
now I am going to subtract 52 on both sides to get the variable alone
-x=-155
Im going to multiply both sides to eliminate the negitive in the variable
x=155
If you want to check just plug 155 into the blank
108-271+215-155=-103
-163+215-155=-103
52-155=-103
-103=-103
so after checking work the blank is equal to 155.
Answer:
P = 1600 + 60N; $3,340
Step-by-step explanation:
Since we know she gets $1,600 as a base, and $60 <em>each book</em>, we have to add a variable to 60 to show how many books she sells. Your first equation will be P (which is the total) = 1,600 + 60N. Now, we have to replace N with 29. You now have P = 1,600 + 60(29) = 1,600 + 1,740 = $3,340. That's your answer!