1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ra1l [238]
3 years ago
14

Alvin completely filled his 21-gallon

Mathematics
2 answers:
maxonik [38]3 years ago
8 0

Answer:

He would have saved 7 cents a gallon.

Step-by-step explanation:

The gas he filled up on costed 2.63 a gallon

The gas across the street costed 2.56 per gallon

He spent 55.23 on gas, if he filled up at the station across the street he would have paid 53.76.

Valentin [98]3 years ago
7 0

Answer:

7 cents per gallon if his tank was completely empty upon filling

Step-by-step explanation:

55.23/21=2.63 per gallon at original gas station

2.63-2.56=.07 per gallon saved

You might be interested in
Plz answer for number 12-18 it homework
solniwko [45]

Answer:

i cant really see take a closer picture plz

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
How can i easily subtract and add a fraction?
gulaghasi [49]
Line the decimals up and add like you normally would.But don't forget to put your decimal in your answer
8 0
4 years ago
Read 2 more answers
In 3 apples cost 48¢ , how many dozen apples can be bougth for $3.84?
Law Incorporation [45]

1 dozen = 12 apples.

3 apples cost 0.48, multiply that by 4 to get the price of 1 dozen.

0.48 x 4 = $1.92 per dozen.


Divide the total you can spend ( 3.84) by cost per dozen:


3.48 / 1.92 = 2


You can buy 2 dozen.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Write a fraction that is equivalent to a terminating decimal between .5 and .75?
Dovator [93]
Dhdhdhdjdjhsjsndnjdjdbdndjdjd
8 0
4 years ago
Select the correct answer from each drop-down menu.
GrogVix [38]

Answer:

The answer to your question is x-axis, y-axis

Step-by-step explanation:

To answer this question just remember the equation of the slope

          m = \frac{y2 - y1}{x2 - x1}

Then:

If the numerator is zero, the line is parallel to the x-axis  and the slope will be zero.

If the denominator is zero, the line is parallel to the y-axis and the slope will be undefined.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Molly got a haircut for $25 and she left a 15% tip.what was Molly’s final cost ?
    10·1 answer
  • Graph of function F(t) close as possible the value of F(-2)
    14·1 answer
  • A process has been developed that can transform ordinary iron into a kind of super iron called metallic glass. Metallic glass is
    13·1 answer
  • Which expression can be used to find the volume of the sphere? A sphere with radius 9 inches. V = four-thirds pi r squared = fou
    14·2 answers
  • A manufacturing process outputs parts having a normal distribution with a mean of 30 cm and standard deviation of 2 cm. From a p
    9·1 answer
  • The ratio of boys to girls in Mr. Smith's class is 3:2.
    8·1 answer
  • The diagram represents the relationship of number sets. The four choices given will complete the diagram. Which BEST describes
    11·1 answer
  • I need help fast
    7·1 answer
  • -11= x-3/2....................................
    9·1 answer
  • A charity sold 475 tickets to a dinner auction. If the charity raised 16,625 in ticket sales, what was the cost of one ticket?​
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!