Answer:
$9.56
Step-by-step explanation:
$13.00 x .30 = 3.90
13.00 - 3.90 = $9.10 x .05 = 0.46
$9.10 + 0.46 = 9.56
Answer:
PO = 20
Step-by-step explanation:
They are equidistant from the centre
PG = GO
x-4=1/2x+3
Multiplying both sides by 2
2(x-4)=x+6
2x-8=x+6
2x-x = 6+8
x = 14
Now
PO = 14-4+7+3
PO = 10+10
PO = 20
Answer:
50 cents/3 ounces = 16.67 cents/ounce
Step-by-step explanation:
maybe
1700, just use the inverse operation. The problem would look like this ( not inverse operation ) x ÷ 33 1/3 = 51
All you have to do is multiply the two numbers.
51 x 33 1/3 = 1700
Now plug it back in and check
1700 ÷ 33 1/3 does indeed equal 51.
Answer:
A
Step-by-step explanation:
A is the answer because it gives direct address to parents and kids. All the others don't give a direct subject, unlike A that says parents and kids.