1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mekhanik [1.2K]
3 years ago
15

What is the volume of a cylinder with a height of 5.6 m and a base with a radius of 7.8 m, to the nearest tenth of a cubic meter

?​
Mathematics
2 answers:
Natalka [10]3 years ago
7 0

Answer:

1069.8 m^{3} for 3.14 as pi (go with this one if you aren't sure!)

1070.4 m^{3} for 3.14159265359 as pi

Step-by-step explanation:

The formula for a cyliner's volume is \pi *  radius^{2} * height.

3.14* 7.8^{2} * 5.6

3.14 * 60.84 * 5.6=

1069.81056

fenix001 [56]3 years ago
5 0

Answer:

the volume is 1070.35

Step-by-step explanation:

because the formula is pi x radius square x hight

You might be interested in
7 + 2X = 5<br> 3<br> ..... zzzzzzzz
Alex787 [66]

Answer:

23

Step-by-step explanation:

please mark brainliest

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Carson evaluated 23÷34 and got an answer of 89. Which statement is true about his answer?
Tomtit [17]
23÷34 = 0.6764705882352941. totally answer

6 0
3 years ago
Raj builds a side table in the shape of a cube. Each edge of the cube measures 21 inches. Raj wants to cover the top and four si
elena-s [515]

Answer: 2000/25 = 80 tiles

Step-by-step explanation:

Date: s=20

equation of surface area of a cube prism: surface area = 6s*2

the surface area to be covered with tiles is requires, the base is not included, so the equation reduces: surface area = 5s*2

subtitute values: surface area = 5(20)*2

= 5(400)

surface area = 2000

area of 2 tile is 5*2 = 25 square inches

2000/25 = 80 tiles

5 0
2 years ago
Three yards of fabric will be cut into pieces so that each piece is 8 inches long . How many pieces can be cut
Viefleur [7K]

there can be four pieces
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which is the better buy, $8.47 for 7 pounds of apples or $11.07 for 9 pounds? Explain
kogti [31]
8.47/7=1.21 per lb. 11.07/9=1.23 so $8.47 for 7lbs. is cheaper than 11.07 for 9lbs.
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Please helppppppp
    6·2 answers
  • How many solutions does the equation have? 4(2x+3) =2(3x-4 open study?
    10·1 answer
  • What are the correct answers ??
    11·2 answers
  • Choose the like terms: 3h, i, 4i is it i and 4i
    15·2 answers
  • The graph represents the cost of a subscription to a newspaper. A coordinate plane showing Ferry Ride Cost with Number of Person
    14·2 answers
  • How do i show my work for 18 divided by 16.4?<br><br> plz help
    14·2 answers
  • Add the following with conversion.
    13·1 answer
  • Solve x2 − 8x + 5 = 0 using the completing-the-square method.
    6·2 answers
  • Which graph shows the solution to the inequality –0.5x ≤ 7.5?
    13·2 answers
  • Given
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!