<span>Cost = Pounds of Sugar X 0.59
C= P X 0.59 </span>
First you find the unit rate. (Divide 2.76 by 18)
You will find out that each ounce costs $0.15
Then divide 2.07 by 0.15.
The answer is 13.8 ounces.
The expression 256 + 4 is equivalent to (200 + 4) + (40+4) + (16+4) according to distributive and commutative property of addition.
Given the expression 256 + 4. This can be solved using the partial sum expressed as:
256 + 4
256 + 4
= (200 + 40 + 16) + 4
According to the commutative property, A+B = B+A
The arrangement does not affect the result. Hence;
- (200 + 40 + 16) + 4 = 4 + (200 + 40 + 16)
Using the distributive law;
- 4 +(200 + 40 + 16) = (200 + 4) + (40 + 4) + (16 + 4)
Hence the expression 256 + 4 is equivalent to (200 + 4) + (40+4) + (16+4) according to distributive and commutative property of addition.
Learn more on partial sum here: brainly.com/question/6958503
Answer:
Option E is correct.
The expected number of meals expected to be served on Wednesday in week 5 = 74.2
Step-by-step Explanation:
We will use the data from the four weeks to obtain the fraction of total days that number of meals served at lunch on a Wednesday take and then subsequently check the expected number of meals served at lunch the next Wednesday.
Week
Day 1 2 3 4 | Total
Sunday 40 35 39 43 | 157
Monday 54 55 51 59 | 219
Tuesday 61 60 65 64 | 250
Wednesday 72 77 78 69 | 296
Thursday 89 80 81 79 | 329
Friday 91 90 99 95 | 375
Saturday 80 82 81 83 | 326
Total number of meals served at lunch over the 4 weeks = (157+219+250+296+329+375+326) = 1952
Total number of meals served at lunch on Wednesdays over the 4 weeks = 296
Fraction of total number of meals served at lunch over four weeks that were served on Wednesdays = (296/1952) = 0.1516393443
Total number of meals expected to be served in week 5 = 490
Number of meals expected to be served on Wednesday in week 5 = 0.1516393443 × 490 = 74.3
Checking the options,
74.3 ≈ 74.2
Hence, the expected number of meals expected to be served on Wednesday in week 5 = 74.2
Hope this Helps!!!