1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
V125BC [204]
3 years ago
7

What is 1/3 divide by 1/4?

Mathematics
1 answer:
irina1246 [14]3 years ago
8 0

Answer:

1 1/3

Step-by-step explanation:

1/3 divided by 1/4 =

1/3 x 4/1 = 4/3

1 1/3

You might be interested in
In the figure, lines 1, m, and n are parallel. A classmate says you can use the corollary to the side-splitter theorem to find x
kkurt [141]
Answer: Your classmate incorrectly identified the sides that are proportional in the side-splitter theorem.

In this theorem, the segments formed on the traversal are proportional. However, in the diagram your friend is trying to prove that segments on the parallel lines are proportional. If he wanted to do that, he would need to have a different plan.
3 0
3 years ago
Solve for x.<br> -1/2(x + 5) = -10<br> A) -25 <br> B) -10 <br> C) 0 <br> D) 15
san4es73 [151]

D 15

-1/2(x+5)=-10

-1(x+5)=-10×2

-x-5=-20

-x=-20+5

-x=-15

x=15

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
How fast are you going if you fly 1500 kilometers in just 2 hours?
murzikaleks [220]

Answer:

speed will be 1500/2 = 750km/h

or 208.33 m/s

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
You were shopping for a Christmas present. You found the item on sale for 20% off. Tax is 8%. If the original price was $450, ho
klio [65]

Answer:

Cost\ of\ gift=\$ 388.8

Step-by-step explanation:

Original Price=\$450

Discount:

Discount=20\%

20\%\ of\ 450=\frac{20}{100}\times 450=90\\\\Discounted\ Price=450-90=\$360

Tax:

Tax=8\%

8\%\ of\ 360=\frac{8}{100}\times 360=28.8\\\\Final\ cost=360+28.8=\$388.8

4 0
2 years ago
Jessica is going to a vegetable shop. She buys some lady fingers for $23, some potatoes for $30,
mario62 [17]

Answer:

$89

Step-by-step explanation:

add all the numbers together

6 0
3 years ago
Other questions:
  • PLZ HELP
    12·1 answer
  • Rick spent $22.50 to purchase 9 toy robots. What is the unit rate for each toy robot purchased?
    5·1 answer
  • D=a=-3
    6·1 answer
  • Which decimal equal to six-tenhths? 0.6 0.15 0.2 0.3 0.4
    12·1 answer
  • Find the next term of the given sequence: 1.31, 2.54, 3.77
    6·1 answer
  • the following sequence is an arithmetic sequence.you are now shown very many terms of this sequence,but you are shown enough to
    9·1 answer
  • Round 0.486 to the nearest hundredth
    8·2 answers
  • A wholesaler purchased a certain number of books for $864. If the price per book was $3 less, the number of the books that could
    6·1 answer
  • Which graph represents a function?
    8·1 answer
  • Decrease 20g by 90% I don’t get this
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!