1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sergey [27]
3 years ago
6

A.Who was the first english mathematician who first used the modern symbol of equality in 1557?

Mathematics
1 answer:
liberstina [14]3 years ago
8 0

Answer:

Robert Recorde.

Step-by-step explanation:

Robert Recorde was a Welsh known for vast knowledge and experience in the field of mathematics and physics. He was born in Tenby, Pembrokeshire, Wales during the Medieval period (c. 1512).

Robert Recorde was famously known for his work in the field of mathematics and most especially, the invention of the equal to (=) sign. He introduced it in his book titled "The Whetstone of Witte."

<em>Hence, Robert Recorde was the first english mathematician who first used the modern symbol of equality in 1557. </em>

You might be interested in
Alan bought a new car. The total amount he needs to borrow is $55,498. He plans on taking
Sauron [17]

Answer: Alan's monthly payment would be $973.53.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
8.6E-10 in standard form
Afina-wow [57]
65 is the asnwer hope i helped

6 0
4 years ago
Richie spent $120 on 12 rose bushes and 2 gardenias, while Jim spent it $150 on 10 rose bushes and 10 gardenias. What is the cos
Basile [38]
With the given information, we can create several equations:

120 = 12x + 2y
150 = 10x + 10y

With x being the number of rose bushes, and y being the number of gardenias.

To find the values of the variables, we can use two methods: Substitution or Elimination

For this case, let us use elimination. To begin, let's be clear that we are going to be adding these equations together. Therefore, in order to get the value of one variable, we must cancel one of them out - it could be x or y, it doesn't matter which one you decide to cancel out. Let's cancel the x out:

We first need to multiply the equations by numbers that would cause the x's to cancel out - and this can be done as follows:

-10(120 = 12x + 2y)
 12(150 = 10x + 10y) => Notice how one of these is negative

Multiply out:

    -1200 = -120x - 20y
 +  1800 =  120x + 120y          => Add these two equations together
---------------------------------
600 = 100y

Now we can solve for y:

y = 6

With this value of y known, we can then pick an equation from the beginning of the question, and plug y in to solve for x:

120 = 12x + 2y    =>    120 = 12x + 2(6)

Now we can solve for x:

120 = 12x + 12    =>     108 = 12x

x = 9

So now we know that x = 9, and y = 6.

With rose bushes being x, we now know that the cost of 1 rose bush is $9.
With gardenias being y, we now know that the cost of 1 gardenia is $6.  
4 0
3 years ago
2+1/6y=3x+4 solve for y
sertanlavr [38]
<span>2+1/6y=3x+4 solve for y
</span>
Answer y=18x+12
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which graph represents the function g(x) = |x + 4| +2
insens350 [35]

Answer:

none of the two graphs in the pic.

it should be one in the II quadrant

Step-by-step explanation:

the plus four means to move 4 to the left

the plus 2 means to move up 2

That would make the vertex in the II quadrant.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • How many 5-digit numbers can be formed out of the digits 0, 1, 2, 3, and 4? Identify whether the situation involves combinations
    10·2 answers
  • And isosceles triangle has two equal sides what is the measure of the third angle that will make triangle mno and isosceles tria
    6·1 answer
  • Explain what is meant when it is said that​ "data vary". How does the variability affect the results of statistical​ analysis?
    14·1 answer
  • If 4.5 pounds of cherries cost $10 what Is unit price per pound?
    15·2 answers
  • PLZ HELP 15 PTS
    11·1 answer
  • Justin has ​$28 to buy a gift for his​ cousin, Amee . He found a gift for ​$25. With ​8% sales tax added​ on, will Justin have e
    6·1 answer
  • What is the unit rate for each size of peanut butter?
    10·1 answer
  • A plane flying horizontally at an altitude of 1 mi and a speed of 580 mi/h passes directly over a radar station. Find the rate a
    9·1 answer
  • Shenhed finished his math assament in 3/8
    6·1 answer
  • I need help with this please and thank you
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!