1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
rjkz [21]
3 years ago
10

When 6 is added to 4 times a number the result is 50 . what is the number​

Mathematics
2 answers:
love history [14]3 years ago
7 0

Answer:

11

Step-by-step explanation:

Let the missing number be x

According to the question,

6 + 4x = 50

4x = 50-6

4x = 44

x = 44/4

x = 11

<u>Verification</u><u>:</u><u>-</u>

LHS:

6 + 4(11)

= 6 + 44

=50

RHS:

50

LHS = RHS

Andre45 [30]3 years ago
3 0
11 is the answer


hope this helps
You might be interested in
In the problem 100 divided by 25 equals 4 the the what is 100
Mekhanik [1.2K]

Answer:

<em>Dividend</em>

Step-by-step explanation:

Dividend is a number that is to be divides by other.

So 100 is a dividend.

25:

A divisor.

A divisor is a number to be divided by.

4:

Result of the division

6 0
3 years ago
Which expression is equivalent <br> to 5.7 × 5.7 × 5.7?
Burka [1]
The answer is C!!!!!!!!!!!
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Select the correct answer. Which statement best defines the term principal? A. It is an arrangement in which you buy now and pay
Hatshy [7]

Answer:

<u>The correct answer is C.  It is the original amount of money the bank loans the borrower.</u>

Step-by-step explanation:

Let's recall that are five basic elements for calculating the payment of a loan:

1. The principal. How much money you borrow.

2. The interest rate. How much money you will pay in addition to the principal.

3. The period of time. How long will it takes you to pay the loan.

4. The frequency of payment. Will you pay every month?, every quarter?, every year or maybe every two weeks?

5. Additional payments. When you have additional income seasonally and you want to lower either the period of time or the interests to pay.

4 0
3 years ago
Which has the best unit rate grande 16oz $4.25 or venti 20oz $4.55
sergejj [24]
4.25/16=0.265625
4.55/20=0.2275

Answer: Grande 16 oz
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
6+n-3×6÷9 when n=2<br> this is a mathematical problem
Len [333]

Answer:

6

Step-by-step explanation:

I'm so sorry...i solved this on a calculator so i'm not so sure how to explain once again i'm sorry.

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Divide and answer in simpilist form: 1/2 ÷4​
    8·2 answers
  • The quadratic coefficient (the number multiplying t^2) depends only on gravity, and will be the same in all free-fall situations
    5·1 answer
  • Write 0.0003532 in scientific notation.
    15·1 answer
  • Lila is building a slide for her kids. The ladder is 3 meters tall and the slide is 5 meters long. What is the distance between
    13·1 answer
  • Discontunuity of f(x) = x^2 plus 2x over x plus 2
    6·1 answer
  • The heiaght of a doir in a house is aporoximatly​
    13·2 answers
  • A concrete mason separated 107.25 pounds of sand evenly into 3 containers. How much sand did he put into each container?
    15·1 answer
  • In fractions we have to multiply 25 to get a hundred what do we do ​
    15·2 answers
  • Find the 60th term of<br> the arithmetic sequence 4, -1, -6, ...
    12·1 answer
  • Please help me? im not understanding this question at all.
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!