To find the inverse, interchange the variables and solve for y.
f^−1(x)=−25+5x/2
m = -1
Step-by-step explanation:
-16m = 7 + 9
-16m = 16
m = 16 ÷ -16
m = -1
Answer:
6-ounce bottle for $3.49 because its
.58 per ounce
3.49 divided by 6 = .58
Step-by-step explanation:
9.59 divided by 14 is .69 per ounce
chegg
Answer:
Let x represent number of calling minutes
Step-by-step explanation:
17 + .11x = 22 + .07x
.04x = 5
x = 5/.04 = 125 minutes, is the number of minutes the two plans cost the same
17 + .11*125 = $30.75 is the cost when the two plans cost the same
Answer:
2x+3y=130
Step-by-step explanation:
Let x=cost of full pass
Let y=cost of restricted pass
Brian and Bob bought 2 full and 3 restricted passes.
Have a good day!