1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
DiKsa [7]
3 years ago
8

Find the length of y in feet. (Similar angles or sides, I think)

Mathematics
1 answer:
Elodia [21]3 years ago
3 0

Answer:

y = 8 ft

Step-by-step explanation:

By the midsegment theorem; QS or y = \frac{1}{2} (PO)

y = \frac{1}{2}(16)

y = 8

Hope this helps!

You might be interested in
This is algebra 1 math problem <br>f (×)=2/5x+10
Alina [70]
To find the inverse, interchange the variables and solve for y.

f^−1(x)=−25+5x/2
3 0
3 years ago
How do I do this -9 - 16m = 7? What are the steps?
nordsb [41]

m = -1

Step-by-step explanation:

-16m = 7 + 9

-16m = 16

m = 16 ÷ -16

m = -1

4 0
3 years ago
Decide which of the two given prices is the better deal and explain why.
vladimir1956 [14]

Answer:

6-ounce bottle for ​$3.49 because its

.58 per ounce

3.49 divided by 6 = .58

Step-by-step explanation:

9.59 divided by 14 is .69 per ounce

chegg

6 0
2 years ago
a phone company offers two monthly plans. plan A costs 13 plus an additional 0.16 for each minute of calls. Plan B costs 24 plus
vladimir1956 [14]

Answer:

Let x represent number of calling minutes

Step-by-step explanation:

17 + .11x = 22 + .07x

      .04x = 5

         x = 5/.04  = 125 minutes, is the number of minutes the two plans cost the same

 17 + .11*125 = $30.75 is the cost when the two plans cost the same  

5 0
3 years ago
Brian and Bob visit a ski resort. Bob buys 2 full passes and 3 restricted passes. The total cost of his passes is £130.
Jobisdone [24]

Answer:

2x+3y=130

Step-by-step explanation:

Let x=cost of full pass

Let y=cost of restricted pass

Brian and Bob bought 2 full and 3 restricted passes.

Have a good day!

6 0
3 years ago
Other questions:
  • How much sales tax should be added to the price of goods that sell for $15.00 if the tax rate is 6%?
    6·2 answers
  • Classify the two given samples as independent or dependent. sample​ 1: the scores of 20 students who took the act sample​ 2: the
    12·1 answer
  • A certain shade of orange paint is made by mixing 3 quarts of red paint with 2 quarts of yellow paint. How many quarts of yellow
    11·2 answers
  • I am not sure of the answer on this one.
    11·2 answers
  • Need help solving for X
    12·1 answer
  • Which is equal to the cosine of
    9·1 answer
  • What is the value?<br><br> (-8) * (-2/3)
    10·2 answers
  • Pls it 100 points Y= (X-3)(X+1)(X-2)
    10·2 answers
  • Use the Distributive Property. -9(2x-4y)
    5·1 answer
  • Divide. Write your answer as a fraction in simplest form. − 7 1/0÷2/5=
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!