1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
egoroff_w [7]
2 years ago
13

Decide which of the two given prices is the better deal and explain why.

Mathematics
1 answer:
vladimir1956 [14]2 years ago
6 0

Answer:

6-ounce bottle for ​$3.49 because its

.58 per ounce

3.49 divided by 6 = .58

Step-by-step explanation:

9.59 divided by 14 is .69 per ounce

chegg

You might be interested in
Prism with a length of 2 yd, a widht of 4 yd , and a height of 5yd​
lorasvet [3.4K]

Answer:

40 yd

Step-by-step explanation:

Rectangular prism formula:

A = lwh

A = (2)(4)(5)

A = 40

7 0
3 years ago
19. Write an algebraic expression for the phrase: 6 more than the product of 8 and n.
Sveta_85 [38]
(8xn)+6   would be your equation. please mark me as brainiest.
6 0
4 years ago
Read 2 more answers
I don’t know how to solve this
g100num [7]
The two equations graphs intersect and the points where they are touching are belonging to both graphs therefore solutions for both equations.

(2) points (x,y) are
(-1,0) (-1)^2. +0^2=1; 1=1 ✔️
0=-1+1; 0=0✔️
(0, 1). (0)^2. +1^2=1; 1=1 ✔️
1=0+1; 1=1 ✔️
6 0
3 years ago
A researcher conducted an experiment to study the effects of an herbal supplement on the duration of the common cold. From a sam
OverLord2011 [107]

Answer:

50 people

Step-by-step explanation:

-An experimental unit is any physical entity or person or animal that can be randomly assgned to a treatment.

-Such a unit is usually referred to as a unit of statistical analysis.

-Both control and actual experimental units are units of statistical analysis despite receiving different treatments.

-Hence, the experimental units of the study is 50 people.

3 0
3 years ago
A bracelet that regularly sells for $44 is on sale for 25% off. Find the sale price of the bracelet.
VikaD [51]
You would pay $33 for the bracelet 
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Simplify the expression plz.
    9·1 answer
  • Please answer correctly!! Will mark brainliest!!!
    11·2 answers
  • Which expression can be used to approximate the expression below,for all positive number a,b and x where a =/ 1 and b=/ 1
    10·2 answers
  • Genevieve forgot the last two digits of her four-digit locker code: 21?? If the number is divisible hy 5,6, and 7, what is Genev
    13·1 answer
  • Isidro wants to purchase a used scooter that costs 79.95 the sales tax is found by multiplying the price of the scooter by 0.065
    8·1 answer
  • Convert 252° to radians.
    14·2 answers
  • Please help asap!! Read carefully
    6·1 answer
  • I need help plz i donut understand
    15·1 answer
  • -3(k-5)=27 and the way to show your work on this two step equation
    10·1 answer
  • What is the integer square root of 29
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!