1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alexxx [7]
2 years ago
10

One kind of hard candy sells for $.89 per kilogram another sells for $1.10 per kilogram how many kilograms of each kind a need t

o be used for 30 kg of a mixture to sell for $.96 per kilogram
Mathematics
1 answer:
Furkat [3]2 years ago
4 0

Answer:

20kg of $0.89 candy

10kg of $1.10 candy

Step-by-step explanation:

Candy 1 = 0.89 per kg

Candy 2 = 1.10 per kg

Total kilogram, kg = 30

Let candy 1 = x ; candy 2 = (30 - x) ;

0.89x + 1.10(30 - x) = 0.96(30)

0.89x + 33 - 1.10x = 28.8

0.89x - 1.10x = 28.8 - 33

-0.21x = - 4.2

x = 4.2 / 0.21

x = 20

20kg of $0.89 candy

(30 - x) = (30 - 20) = 10kg

10kg of $1.10 candy

You might be interested in
A certain class has 25 students. If 8 students play football and, 10 plays baseball and 6 plays both, how many students play nei
NNADVOKAT [17]

Answer:1

Step-by-step explanation:

8+10=18 18+6=24 25-24=1

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Let f(x) = -x -5 and g(x)= 2x +3. f(-4) + g(-6)​
zmey [24]

Answer:

-10

Step-by-step explanation:

f(-4)=-(-4)-5

f(-4)=-1

g(-6)=2(-6)+3

-12+3

g(-6)=-9

add together:

-1+-9

=-10

8 0
1 year ago
45,645 Rounded to the nearest tens place=45,640​
saveliy_v [14]

Answer:The answer is 45,650 is rounded to the nearest tens.

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
If a = 3 and b=5, what is the value of a 2 + b 2?<br> 0 6 + 10<br> 0 84<br> 082<br> 9 + 25
kenny6666 [7]

Answer:

06 + 10

Step-by-step explanation:

a2 + b2

(3x2) + (5 x 2)

6 + 10

therefore option A is the correct answer

6 0
2 years ago
Shen paid $14.98 for a 7.26 KG bag of dog food. A few weeks later he paid $17.54 or 7.94 kg bag. Find the unit price for each
bagirrra123 [75]

Answer:

1. Shen payed around $2.06 for the first bag of dog food.

2. Shen payed around $2.21 for the second bag of dog food.

Step-by-step explanation:

First, you have to do 14.98/7.26 to get around 2.06

Then, you do 17.54/7.94 to get around 2.21

Hope this helps!

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Two shapes are similar and their sides have a ratio of 2:9. What is the ratio of the surface areas for
    12·1 answer
  • Classify an equiangular triangle by its angles.
    10·1 answer
  • A painter takes hours to paint a wall. How many hours will the painter take to paint 8 walls if she works at the same rate?
    5·2 answers
  • Question 5
    8·1 answer
  • What is the common ratio between successive terms in the sequence? 27,9,3,1, 1/3, ,1/9, 1/27
    9·1 answer
  • Trig Ratios and Finding Missing Sides Notes
    6·2 answers
  • Please help me so much quick :)
    14·1 answer
  • A system of equations is given below. For what value(s) of x is f(x)=g(x) ?
    15·1 answer
  • True or False?
    11·1 answer
  • PLEASE HELP IMAGE BELOW
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!