solution
1) <span>Expand
</span><span>9x−6−12x
2) </span><span>Gather like terms
</span><span>(9x−12x)−6
3) </span> <span>Simplify
</span><span><span>−3x−6</span></span>
Answer 6 dollars and 52 cents
Step-by-step explanation: 6 1/4 = (6.25)
40.75/6.25 = 6.52 per unit price
Step-by-step explanation:
sue = 18 sweets
tony= 18 sweets
(sue) S= (18 - x)-5
(tony) T=(18 + x) ÷ 2
hope this helps :)
217.5/87=2.5. I put it into a calculator and this is what I got.