1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vedmedyk [2.9K]
2 years ago
8

A cellular company offers a price of $40 for 4 GB of data. Find the unit rate in price per GB of data.

Mathematics
2 answers:
Harlamova29_29 [7]2 years ago
8 0

Answer:

1 GB = $10

Step-by-step explanation:

$40 / 4 GB = $10 / 1 GB

Inessa05 [86]2 years ago
4 0

Answer: $10 per GB

Step-by-step explanation:

divide 40 by 4 to get 10

You might be interested in
Convert 15/125 As A Decimal Using Long Division<br><img src="https://tex.z-dn.net/?f=%20%5Cfrac%7B15%7D%7B125%7D%20" id="TexForm
denpristay [2]

0 . 1 2

125 ) 15.00

125

------

250

250

-----


The answer is 0.12

7 0
3 years ago
a particular submarine is 12 m long. A model of it was built with a scale of 1 cm: 3 m. How long is the model? Show all work.
slamgirl [31]
1cm : 3m

to get from 12m to 3m you have to divide by 4, so if:

3 x 4 = 12

then you do the same to the 1cm and you get:

1 x 4 = 4

Therefore:

1cm : 3m
4cm : 12cm

the model is 4cm

the answer is the above in bold
hope it helped :)
and sry if my explanation wasn't detailed enough or if i misunderstood the question
5 0
3 years ago
Which choice describes a question that could be answered by moving the decimal point 3 places to the right? A. dividing 14.09 by
aliya0001 [1]
D. Multiplying 14.09 by 1,000. 

8 0
3 years ago
In a certain urban are, the relationship between , number of students ,x, in thousands, and the number schools, y, has an x-inte
chubhunter [2.5K]

Answer:

-12 = 3x - 4y

Step-by-step explanation:

Two points on the graph are (-4, 0) and (0, 3).  Moving from the first point to the second, we see x (the 'run') increase by 4 and y (the 'rise') increase by 3.  Thus, the slope of this line is m = rise / run = 3/4.

Using the point slope form, we get:

y - 3 = (3/4)(x - 0), or

4y - 12 = 3x, or

-12 = 3x - 4y (which is in Standard Form).

6 0
2 years ago
What did I do wrong so I don’t do it again on the test
denpristay [2]

Answer:

nothing

Step-by-step explanation:

all of them seem to be right. if you need practice work on alternate interior angles, exterior angles

8 0
2 years ago
Other questions:
  • You read in an article that the cost for gas in Japan is 137.64 Yen per Liter.
    13·1 answer
  • Find the range of the data: 97,106,99,97,115,95,108,100 and 27,13,35,19,71,12,66,47,39
    7·1 answer
  • a catering service offers 6 appetizers, 10 main courses, and 8 desserts. A banquet committee is to select 2 appetizers, 3 main c
    9·1 answer
  • .   Multiply (x + 3)(x – 3).
    8·1 answer
  • Maya's cat weighs 13 lbs. 7 oz. about what is that weight in kilograms
    5·2 answers
  • Please help i'm horrible at math ajdbvkdfjgvnfjglbdfg
    5·1 answer
  • How many triangles can you make with two side lengths of 6 inches that meet at a 50 degree angle.
    10·2 answers
  • bob bought a cor for 28,648 the commission for the sales person was 1,348 what percent was the commission
    13·1 answer
  • Haille used a birthday check her mother gave her to start her savings account.Sheplans to save $25per month at well. After 9 mon
    13·1 answer
  • Steve drives 5/8 miles on 1/2 gallon of gas. Find the miles per gallon.
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!