Answer:
It will take about 15-20 Minutes to catch up to that bus.
Step-by-step explanation:
65+ 20= 85 so its a tad bit over but it works.
Answer:
C = 2πr
Step-by-step explanation:
We know that, the perimeter of a figure is equal to the sum of all sides.
A circle having no sides.
The perimeter of a circle = The circumference of the circle
The formula for the circumference of the circle is given by :
C = 2πr
Where
r is the radius of the circle
Hence, this is the required solution.
Cost of 32 ounces yoghurt = $1.62
Cost of 1 ounce = $1.62/32 = $0.05 (approx)
Answer:
11
Step-by-step explanation: