1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lubov Fominskaja [6]
2 years ago
11

Can i pls get help with this homework question if you get it right i will give you branlest

Mathematics
1 answer:
photoshop1234 [79]2 years ago
4 0
First box i think


Ikedfdkwgrkk
You might be interested in
Write the direct variation function given that y varies directly with x, and y = 1.5 when x = 5.
Cloud [144]

Answer:

y=0.3x

Step-by-step explanation:

Formula = K=\frac{y}{x}

y α x

y = kx

Where k is the constant of proportionality.

When y = 1.5; x = 5;

We substitute these known values in the equation,

y = kx

1.5 = k5

Dividing both sides of the equation by 5 to find the value for k, we have

1.5/5= k0.3/5

Therefore,

K = 0.3

Having found the value of k,

We substitute this value into the relationship

y = kx

Therefore we have,

y = 0.3x.

The direct variation function is therefore,

y = 0.3x.

[RevyBreeze]

4 0
2 years ago
HELP SOMEONE ASAP LOTS OF POINTS
PSYCHO15rus [73]

Answer:

3 3/8

Step-by-step explanation:

4          5           27

---   -   -----   =  -------  or 3 3/8

1           8           8

7 0
3 years ago
I NEED HELP THIS IS MY LASST ONE UNTIL
Gelneren [198K]

Answer:

The answer is 24ft

4 0
3 years ago
According tot he rational root theorem, which statement about f(x)=12x^3-5x^2+6x+9 is true?
vampirchik [111]

Answer:

If there are any rational roots, it would be a factor of your constant term (9) divided by a factor of the high-order coefficient (12).

3 0
3 years ago
A grasshopper covered a distance of 5 yards in 9 equal hops.How many yards did the grasshopper travel on each hop?
Luda [366]
5/9 = .55555555555 yards traveled per hop
15/9 = 1.6666667 feet per hop
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • If construction costs are $160,000 per kilometer, find the cost of building the new road in the figure
    13·1 answer
  • Irunt
    12·1 answer
  • Pablo spit 3/4 pounds of candy amping 4 people what is the unit rate in pounds per person
    7·1 answer
  • You deposit $2000 in an account earning 6% interest compounded monthly. How much will you have in the account in 15 years?
    14·1 answer
  • For a field trip 20 students rode in cars and the rest filled eight buses. How many students were in each bus if 340 students we
    11·2 answers
  • If you’re correct I’ll give u brainlist!!
    14·2 answers
  • !!NEED URGENT MATH HELP!! Please help me this is due in like 30 min and I have no idea how to do it. I will name u brainliest an
    11·2 answers
  • Line d is parallel to line c in the figure below.
    12·1 answer
  • The perimeter of a rectangular field is 580 yards. The length is 30 yards more than the width. Find the length and width of the
    5·1 answer
  • IF ANSWERED CORRECTLY, I WILL GIVE BRAINLYEST
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!