1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lina2011 [118]
3 years ago
14

A defense contractor has been able to summarize its total annual fixed costs as $100,000 and the total variable cost per unit of

production as $33/unit. If only 5000 units is all that is expected to sell to the government this year what should the per
Business
1 answer:
Zielflug [23.3K]3 years ago
7 0

Answer: $66.25

Explanation:

What should the per unit selling price be to make a 25% profit this year?

First, we'll calculate the total cost which will be:

= $100,000 + $5000(33)

= $100,000 + $165,000

= $265000

%profit = 100(revenue - cost)/ cost

25% = 100(revenue - 265000)/265000

Therefore, revenue will be:

265000(1 + 25%) = 331250

265000(1.25) = 331250

Revenue = $331250

Selling price per unit will be:

= $331250/5000

= $66.25/unit

You might be interested in
The Cutting Department of Sheridan Company has the following production and cost data for July.
alina1380 [7]

Answer:

1.                                                                   Materials       Conversion Costs

Total equivalent units of production        17,200                  15,800  

2. Cost per Equivalent Unit                    $ 4.05                           $ 2.6

Explanation:

Cutting Department

Weighted-Average Method

1. Equivalent Units

Particulars              Units       % of Completion       Equivalent Units

                                     Materials Conversion   Materials Conversion

Transferred Out    13,700     100         100             13,700      13,700

<u>Ending Inventory     3500      100          60             3500        2100    </u>

<u>Total Equivalent Units                                             17,200      15,800  </u>

<em>The Ending Inventory  units are 3500 which are not yet complete. </em>

                                                                   Materials       Conversion Costs

Total equivalent units of production        17,200                  15,800  

2. Cost Per Equivalent Units

                                                    Materials         Conversion

Cost Added                               69,660                18,480 + 22,600

                             

Total Costs                                69,660                  41,080

Equivalent Units                       <u> 17,200                    15,800 </u>

Cost per Equivalent Unit             69,660 / 17,200         41,080/ 15,800  

                                                    $ 4.05                           $ 2.6

Cost of Ending Work In Process  $ 19635

Materials = 3500 * $ 4.05= $ 14175

Conversion = 2100 * $ 2.6=  $ 5460

We multiply the equivalent number of units with the cost per unit to find the cost.

Cost Of Units Transferred Out = $ 91,105

Materials = 13,700 * $ 4.05= $ 55,485

Conversion = 13,700 * $ 2.6 =  $ 35620

B. A Cost Reconciliation Report

                                    Materials              Conversion

Ending WIP                     $ 14175                  $ 5460

<u>Transferred Out             $ 55,485              $ 35620</u>

<u />

<u>Total                                 $ 69660                 41080   </u>

These calculated costs reconcile with the costs given in the above data.

                                                  Materials              Conversion

<u>Cost Added                               69,660                18,480 + 22,600</u>

<u>Total Costs                                69,660                  41,080</u>

<u></u>

These costs reconcile with the given costs.

5 0
3 years ago
Last year mike bought 100 shares of dallas corporation common stock for $53 per share. during the year he received dividends of
Pepsi [2]
Mike brought 100 shares costing $53 each.
Total costs of shares= 100*53
=$5300

He got dividends of $1.45 per share. A dividend is money that is earnt back from a share.
Total dividend amount = 1.45*100
=$145

I'm assuming that Mike sold his shares at the end of the year. He sells for $60 each.
Total sales amount=60*100
=$6000

The rate of return in this instance can be defined as the amount of money made back from a share.

Rate of return= total earnings/ costs

Total costs= $5300
Total earnings=$6145

6145/5300=1.1594
=15.9%

Hope this helps! :)
4 0
3 years ago
What is the relationship between a non-callable, option-free fixed rate bond's price and its yield?
Sophie [7]

Answer:

The relationship is that the price for these types of bonds is lower as the Yield is fixed and do not change over time.

The price of a Non-callable bond is cheaper than the price of the Callable bond as the Yield for a Non-callable bond is fixed. This suggest that the investor knows exactly what is the interest that is going to receive until the maturity of the bond.  

5 0
3 years ago
You have been working nights and weekends to get a project completed at work. You are successful, and a couple of weeks later yo
slega [8]

This BEST illustrates the value of Positive reinforcement.

<h3><u>Explanation:</u></h3>

When a person is rewarded something for doing certain tasks it refers to Positive reinforcement. This is given because for rewards that person will be doing these actions. The rewards that are given for their actions acts as a a reinforcing stimulus. For instance consider that a dad gives his daughter some gifts for doing some actions or for good deeds.  

In the given example, the project that has been completed by you by working day and nights and you receive a bonus cheque from your boss after two weeks. This acts as a reward for your work and motivates you to further work happily. This bets illustrates the value of Positive reinforcement.

5 0
3 years ago
Dan is buying Jessica’s house. The closing date (day belongs to seller) of the sale transaction is March 9th. Current year real
wariber [46]

Answer:

$354

Explanation:

Annual amount / 365 days or monthly amount /length of month = daily amount.

Therefore;

Daily amount x the numbers of days = proration.

$1,900 / 365 = $5.21 daily amount

(31 January days + 28 February days + 9 March days =) 68 days

$5.21 x 68 = $354

Therefore Jessica's share of the real estate taxes for the current year is $354

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Having struggled with panhandlers on the subway, hassles at the office, and telephone calls at dinner, allison retreats to her b
    14·1 answer
  • How to find out how much your social security will be?
    13·1 answer
  • French and german managers tend to use work-centered and _____ approach to leadership.
    8·1 answer
  • A mother earned ​$ 7500.00 from royalties on her cookbook. she set aside​ 20% of this for a down payment on a new home. the bala
    9·1 answer
  • Why do interest groups form political action committees (pacs)? pacs are formed to influence government policies. pacs are forme
    13·1 answer
  • Some companies have been accused of taking advantage of the current social trend of green marketing, positioning their products
    6·1 answer
  • In a cooking context, which of the following materials is the best heat conductor?
    7·2 answers
  • 9. How are industrial goods different from consumer goods? Explain.
    9·1 answer
  • If joe and mary smith have money market accounts of $100,000, real estate holdings of $300,000, loans of $25,000, and investment
    5·1 answer
  • What will be the statement of financial position of this?
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!