A) multiplier = 1.13
30 x 1.13 = 33.9
B) multiplier = 0.85
250 x 0.8 = 200
C) multiplier = 0.72
825 x 0.72 = 594
Answer: $4.50 for 9 apples
Step-by-step explanation: To find out how much it is for 1 apple, we need to find the unit price of 1 apple which is the cost per apple.
Since we know that it costs $4 for 8 apples, to find the cost for 1 apple, we need to divide 8 into $4 or 4 divided by 8 which is 0.5 of 50 cents per apple.
Since we know that it costs 50 cents per apple, to find the cost for 9 apples, we will need to multiply .50 by 9.
(.50) (9) = 4.50
Therefore, it will cost $4.50 for 9 apples.
Answer:
The quotient is 
Step-by-step explanation:
The given polynomial division is 
To perform the synthetic division we write out the coefficients and arrange them as shown.
1 -4 4 -1
<u>1 | 1 -3 1</u>
1 -3 1 0
The quotient is 
The descending powers of x means from highest degree to the least
The remainder is 0
Answer:
Standard Form: y = 4(x-1)(x+5)
Step-by-step explanation:
4 is the leading coefficient, so it should go in front. When making a standard quadratic equation, you must do the opposite for each of the roots (negative to positive, positive to negative.)
if you’re asking for a general form quadratic equation, then sorry, I am unable to help you with that :(