1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Greeley [361]
3 years ago
5

A phone call starts at 9:14a.m. the call lasts for 24 minutes. what time does the call end?

Mathematics
2 answers:
MrRissso [65]3 years ago
5 0
10:28 pls mark brainless .
madam [21]3 years ago
3 0

Answer:

It would end at 9:38

Step-by-step explanation:

but obviously it is not one of the answer choices, so I would go with 9:42

You might be interested in
An amusment park charges $35.50 for admission. On Saturday, 6,789 people visited the park. ABOUT how much money did the park ear
Fittoniya [83]
Suprisingly the answer is $280,000. This is answer because when you round 35.50 it is 40. When you round 6,789 it is 7,000. 40 times 7,000 is 280,000

~JZ

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Patricia has a 30% discount coupon for a jewelry store. She sees a new ring that she wants to buy. After the 30% discount was ap
prisoha [69]
The answer is $59.15
3 0
4 years ago
What’s is the value oh g?
Murljashka [212]
The value of g would be 75 degrees.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the factored for of x^2-x-2?
Olenka [21]
B because it makes sense
4 0
3 years ago
Fifteen Players , 2 coaches , anf 21 parents attened this year's sports banquey. The cost of each meal was $12.00 plus 5% (0.05)
Arte-miy333 [17]
$34.80 because, if you add 15+2+21=58x12.00=696x0.05=34.80
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Factor the common factor of 5x^2+5x
    14·1 answer
  • blueprints of a house are drawn to the scale of 1/4 in:1 ft. A kitchen measures 3.5 in by 5 in on the blueprints. What is the ac
    11·1 answer
  • Ayesha bought a 24-pack of lip gloss for $17.04. What is the unit cost per tube of lip gloss?
    14·2 answers
  • The area of a rectangle is expressed as (12m+18) square feet. If the width of the rectangle is 6 feet, choose an expression to r
    7·1 answer
  • Ming works at a travel agency. Her base monthly salary is $1,750 plus 8% commission on her total sales for the year. Last year M
    6·1 answer
  • The Federal Reserve Bank is responsible for minting new coins. True or false
    10·1 answer
  • In New York, state the sales tax rate is 8%. A book costs $12.99,and a video game
    8·1 answer
  • Can someone tell me which one it is?
    6·2 answers
  • Work out<br> 5<br> 9<br> −<br> 1<br> 3<br> Give your answer in its simplest form.
    9·1 answer
  • PLEASE HELP I THINK ITS C OR D PLEASE ILL GIVE BRAINLIEST
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!