1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Greeley [361]
3 years ago
5

A phone call starts at 9:14a.m. the call lasts for 24 minutes. what time does the call end?

Mathematics
2 answers:
MrRissso [65]3 years ago
5 0
10:28 pls mark brainless .
madam [21]3 years ago
3 0

Answer:

It would end at 9:38

Step-by-step explanation:

but obviously it is not one of the answer choices, so I would go with 9:42

You might be interested in
A store owner sold 4 paint brushes for $12.00 and 8 pens for $3 20. What is the difference between the unit price of a paint bru
DaniilM [7]

Answer:

$2.6

Step-by-step explanation:

12/4=3 that means each paintbrush cost $3

3.20/8=0.4 that means each pen cost $0.40

3-0.4=2.6

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Write 5 pounds for $2.49 as a unit rate. round to the nearest hundreth
DaniilM [7]

5 pounds = $2.49

1 pound = $2.49 ÷ 5 = $0.50 (nearest hundredth)

.

Answer: $0.50/pound

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the value of 'n' in the equation<br> -1/2(2n+4)+6=-9+4(2n+1)
sp2606 [1]

Answer:

I love algebra anyways

The ans is in the picture with the  steps how i got it

(hope this helps can i plz have brainlist :D hehe)

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
DETERMINE WHETHER THE EXPRESSIONS BELOW ARE CORRECT OR NOT AND DO THE CORRECTION
Assoli18 [71]

Answer:

First ans is true but second one is not the cotrect

one

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
What number decreased by 8.1 equals 4.9
earnstyle [38]

In order to get your answer add 8.1 + 4.9 = 13. Then to double check subtract 13 by 8.1 which equals 4.9. Hope this helps!

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Round 23.84 to 1 decimal point
    6·1 answer
  • Help plzzzzzz I need help asap
    5·1 answer
  • tony has 7/8 of a candy bar he wants to split the bar into servings that are 3/10 of the bar how many servings can he make. step
    12·1 answer
  • 5 ( f + 4) = 4 ( f - 6)
    6·2 answers
  • 7.EE.3
    10·2 answers
  • Dana draws a triangle with one angle that has a measure of 40∘.
    10·1 answer
  • Which sentence can reperesent the inequality 3.5x&gt;7?
    5·2 answers
  • Choose all of the transformations that are rigid
    9·2 answers
  • The sun shining down on a 19 foot tall post casts a shadow that is 7 feet long. What is the angle of elevation of the sun?​
    9·1 answer
  • -PLEASE SOLVE-<br> I think the answer is 4 but I’m not sure!! PLEASE HELPP!
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!