1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
weeeeeb [17]
3 years ago
8

Write an inequality for the following. Jackie spent no more than $40 on a video

Mathematics
1 answer:
ANEK [815]3 years ago
7 0

Answer:

x ≥ $40

Step-by-step explanation:

Jackie didn't spend more than $40 on a video.

x ≥ $40

You might be interested in
a lab technician must screen 175 slides under the microscope each week. if she works 7 hours a day, 5 days a week, how many slid
e-lub [12.9K]

Answer:tj4585Step-by-step explanation:

4 0
4 years ago
Read 2 more answers
Which is greater 12/13 or 17/18
jeka94
17/18
1/18 is smaller than 1/13, so 17/18 is larger
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
HEELLLLPPPP PLEEEAASSSEEEE
sesenic [268]

Answer:

D

Explanation:

7 0
3 years ago
Tammy wants to run at least 10 miles per week. So far this week she ran 4.5 miles. How many more miles must Tammy run this week
Llana [10]

Answer:

Tammy must run 5.5 miles more this week to reach her goal

Step-by-step explanation:

10 miles - 4.5 mies = 5.5 miles

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Walmart is selling 24 bars Gatorade for $8.44 what is the price per bottle​
Eva8 [605]

Answer:

About $0.35 per bottle.

Step-by-step explanation:

8.44 / 24 = .3516

3 0
4 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Students in middle school and high school were surveyed about whether they have taken the SAT. Some of the survey results are li
    6·1 answer
  • trina is purchasing a new bike. the store is having a 20% off sale, and she has a 10% coupon. the original price of the bike is
    7·2 answers
  • Question 1. -29 + |-43| = __
    6·1 answer
  • I need help on everything
    9·1 answer
  • What is the name of a 21 sided polygon?
    14·2 answers
  • 2x+3x+3+4xto the second power +10+x
    8·1 answer
  • The truck costs $ 9,068 including a 19% port tax. If the selling price is reduced by 20%. Find out the new car price before tax
    13·1 answer
  • Please help me
    12·1 answer
  • How much is a pound of bananas if 12 bs of bananas is $4.33?​
    10·1 answer
  • Solve the following system of equations by substitution 3 x + 0.5 y = 11 <br> x + 2 y = 0
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!