1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anuta_ua [19.1K]
3 years ago
13

Tareq pays $22.10 for 2.6 pounds of salmon. What is the price per pound of the salmon?

Mathematics
2 answers:
kap26 [50]3 years ago
4 0

Answer: $8.50/pound

Step-by-step explanation:

Price per pound --> take the total price and divide it by the number of pounds

$22.10 / 2.6 pounds = $8.50/pound

deff fn [24]3 years ago
3 0

Answer:

$8.50

Step-by-step explanation:

take 22.10 divide it by 2.6 and you will get your answer.

Hope this helps

You might be interested in
What is the area of a rectangle? Pls help and I will mark brainliest!
Alchen [17]

Answer:

  • A. 168 units²

Step-by-step explanation:

<u>Find the missing side of the rectangle, use Pythagorean:</u>

  • b² = 25² - 7² = 576
  • b = √576 = 24 units

<u>Find area of rectangle:</u>

  • A = ab
  • A = 7*24 = 168 units²

Correct choice is A

7 0
3 years ago
HELP I WILL MARK BRAINILEST
Lilit [14]
I know that b and d are correct because c is just silly and a is just incorrect :)
5 0
4 years ago
Richard deposits $237.95 every month into his mortgage. At the end of 30 years, he has a balance of $183,710.77. What interest h
77julia77 [94]

Answer:

$98,048.77

Step-by-step explanation:

First you want to find out how much he has put in without interest so you would do 237.95*12 to figure out how much he puts in per year then times that number by 30 to figure out how much he has put in in total, after this you subtract this total from the 183,710.77 to get the total amount of interest

3 0
3 years ago
Order the numbers from the least to greatest<br><br>19/6, 47/14, 83/2<br>Thx!
ElenaW [278]

I would change the fractions to decimals so that I could see least to greatest.

19/6=3.17

47/14=3.36

83/2=41.5

Least to greatest:

19/6, 47/14, 83/2

7 0
4 years ago
A bakery sold 36 brownies in a day, which was 30% of the total items sold that day. What was the total number of items the baker
babymother [125]

Answer:

120

Step-by-step explanation:

We know that 36 is 30% of total items

So our equation would be 36/? = 30/100

From there we cross multiply so 36x100 = 3600

From there, we divide 3600 by 100

Therefore, your answer is 120

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Jonah is arranging books on a shelf. The order of the books matters to him. There are 336 ways he can arrange the books. Choose
    7·1 answer
  • After 3\4 of a minute a sloth has moved just 3\8 of a foot.what is the sloth's speed in feet per minute?
    13·1 answer
  • Draw base ten blocks to model division with regrouping for each division expression below
    11·1 answer
  • A daffodil grows 0.05m every day. Plot the growth of the flower if the initial length of the daffodil is 0.8m and hence give the
    8·1 answer
  • Explain why 0.25x0.4 has only one decimal place in the product.
    11·1 answer
  • Need help with 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, and 12
    6·1 answer
  • Sin (a/2) = + or - sqrt 1-cos a / 2 <br> for all values of a.<br> A. True<br> B. False
    7·1 answer
  • Helppppppppppppppppppppp plzzzzzzzzzzz answer
    6·2 answers
  • You invest $4,000 in a bond that pay 3% annual interest compounded annually. How much money will you have in 20 years? Round to
    11·1 answer
  • Find the difference ​
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!