1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Reika [66]
3 years ago
8

Can you please help im trying to get my grades higher so i can pass

Mathematics
2 answers:
Alex3 years ago
8 0
I think 6 but I’m not sure also how I got this answer is by simplifying 3/2 to 1 and a half so than I did 7 and a half - 1 and a half
Otrada [13]3 years ago
5 0

Answer:

2

Step-by-step explanation:

7 times 1/2=3.5

3/2=1 1/2

3 1/2-1 1/2=2

You might be interested in
Dyami lives x miles from the school. Karla lives 2/3 further than that from the school.
Hatshy [7]

Answer:

Where is the schools coordinates subtract two thirds from whatever the schools coordinates are and you will have your answer for Dyami

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
M+(-9.5)=-7.8 how do you do this problem
krok68 [10]
M + (-9.5) = -7.8

First, simplify your brackets. / Your problem should look like: m + -9.5 = -7.8
Second, change addition to subtraction. / Your problem should look like: m - 9.5 = -7.8
Third, add 9.5 to both sides. / Your problem should look like: m = -7.8 + 9.5
Fourth, simplify. / Your problem should look like: m = 1.7

Answer: m = 1.7

3 0
3 years ago
Find the product of 122.1 and 1/100. Explain what happens to the decimal point of the original number when you multiply it by? *
iVinArrow [24]

Answer: 1.221

Step-by-step explanation: The decimal goes up by 2 places.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Paul is making loaves of raisin bread to sell at a fundraiser event. The recipe calls for one third cup of raisins for each loaf
Dafna1 [17]
He will have a fourth of a cup raisins left over<span />
7 0
3 years ago
A store sells 8 cans of soup for ​$22. How much would it cost you to buy 9 cans of soup​?It would cost ​$nothing.
puteri [66]
$24.75

this is because 22 ÷ 8 × 9 is equal to 24.75
this is the correct answer
6 0
3 years ago
Other questions:
  • The radius of a sphere is increasing at a rate of 2 mm/s. How fast is the volume increasing when the diameter is 100 mm?
    8·1 answer
  • A walking path across a park is represented by the equation Y equals negative 2X -7. A new path will be built perpendicular to t
    14·1 answer
  • which statements about the graph of the function f(x) = –x2 – 4x 2 are true? check all that apply. the domain is {x|x ≤ –2}. the
    11·2 answers
  • What is the value of x?
    6·2 answers
  • A triangle is such that the largest angle is three times the smallest angle. Find the measure of each angle
    5·1 answer
  • What type of equations are equivalent to (1/2) 3
    12·1 answer
  • Someone please help me ASAP <br> serious answers only <br><br><br> Options D is 5/2
    13·2 answers
  • 65 POINTS PLS help
    10·2 answers
  • A baby girl weighed 18 lb 10 oz at 11 months and 20 lb 2 oz at 12 months. How much weight did the baby gain during this month?
    15·1 answer
  • In the diagram, AD = 5, BD = 4, and the area of triangle ACD is 15. Find the area of triangle ABC.​
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!