Answer:
$0.96
Step-by-step explanation:
To find the unit price is to find the price of 1 meter.
9m = $8.64
1 m = 8.64 ÷ 9 = $0.96
x = 40/2 = 20 i think thsts the answer if I was wrong you have to right to slap my face
Answer:
3 is greater than -4, but the line with slope -4 is steeper than the line with slope 3.
Step-by-step explanation:
3 is greater than -4, so strictly speaking, a slope of 3 is greater than a slope of -4.
On the other hand, the steepness of a line depends on the absolute value of the slope.
|3| = 3
|-4| = 4
Since 4 > 3, the line with slope -4 is steeper than the line with slope 3.
Answer: 3 is greater than -4, but the line with slope -4 is steeper than the line with slope 3.