1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
oee [108]
3 years ago
5

Can you write 3 1/3 as an improper fraction

Mathematics
2 answers:
Volgvan3 years ago
5 0

Answer:

10/3

Step-by-step explanation:

One trick I learned for writing improper fractions is multiply the whole number by the denominator to then add to the numerator. So in this case 3*3=9 and 9+1=10. So the improper fraction is 10/3

Anton [14]3 years ago
4 0

Answer: 10/3 is the answer here you go

You might be interested in
Suppose there are some chairs in a room and that each chair has 4 legs.
RideAnS [48]

Answer:

y = 4x / x = 1/4 y

Step-by-step explanation:

chairs = x ( to find out how many chairs there are you have to take the legs and divide them by 4 )

Legs = y ( to find out how many legs there are you must multiply the amount of chairs by 4 )

5 0
3 years ago
It’s probably rlly simple I just dk how to do it :)
Helga [31]

Answer:

18,0

Step-by-step explanation:

By useing desmos, the line has an x intercept of 18 making that the answer.

 

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
The millers house is 25 yards from mrs shapiro’s Haus how many feet apart are the two houses
maw [93]

Answer: 75 feet


3 Feet = 1 Yard


5 0
3 years ago
Read 2 more answers
max bought 2 3/4 punds of green apples, 1 5/8 pounds of yellow apples, and 1 5/8 pounds red apples. the total cost was $5.40. wh
dangina [55]
2 3/4 + 1 5/8 + 1 5/8 =
2 + 1 + 1 = 4 (add the whole numbers)
3/4 + 5/8 + 5/8 = 6/8 + 5/8 + 5/8 = 16/8 = 2 (add the fractions)
4 + 2 = 6 total lbs

5.40 for 6 lbs = 5.40/6 = 0.90  (so the apples cost 90 cents per lb)
7 0
2 years ago
What is the value of x in units
nikdorinn [45]

\triangle RQT\ \text{and}\ \triangle SRT\ \text{are similar. Therefore the sides are in proportion.}\\\\\dfrac{RT}{TQ}=\dfrac{TS}{RT}\\\\\text{We have}\ RT=x,\ TQ=16,\ TS=9.\ \text{Substitute:}\\\\\dfrac{x}{16}=\dfrac{9}{x}\qquad\text{cross multiply}\\\\x^2=(9)(16)\\\\x^2=144\to x=\sqrt{144}\\\\\boxed{x=12}

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Which polynomial function has zeros when x= -2, 3/4, 5
    12·1 answer
  • Find the coefficient of x^6 in the binomial expression of (2x+3)^9
    8·2 answers
  • If 10+9=21 than is 1+1= 2?
    12·1 answer
  • Another model for a growth function for a limited population is given by the Gompertz function, which is a solution to the diffe
    13·1 answer
  • If the sum of a number and seven is tripled, the result is three less than twice the number. Find the number
    9·1 answer
  • Which steps will translate f(x) = 3x to g(x) = 3x + 1 + 4? Shift f(x) = 3x one unit up and four units to the right. Shift f(x) =
    6·2 answers
  • the tens digit of a two digit number is 5 greater the units digit. If you subtract double the reversed number from it, the resul
    15·1 answer
  • Mr. Curtis paid $48.51 for 12.6 gallons of gas. What is the price of one gallon of gas?
    11·2 answers
  • On a coordinate grid what is the distance of (-2,4) and (5,4)
    5·1 answer
  • The grass is the number of gallons of white paint that were mixed with gallons of blue paint and various different ratios the nu
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!