1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
pashok25 [27]
3 years ago
9

Allie was organizing her shoes. She counted her shoes and organized them by style. Allie had 2 pairs of tennis shoes, 2 pairs of

high heels, 2 pairs of
flip flops, 2 pairs of boots, 1 pair of slippers and 1 pair of work flats. In total, allie has 10 pairs of shoes. Select the statement that accurately
describes Allie's shoe collection.
o 20% of Allie's shoe collection are slippers.
o The tennis shoes in Allie's shoe collection have a ratio of 2:10.
o 2 out of 10 shoes in Allie's collection are flats.
Out of 10 shoes, Allie only has 1 pair of high heels
Mathematics
1 answer:
alisha [4.7K]3 years ago
5 0

Answer:

The tennis shoes in Allies shoe collection have a ratio of 2:10.

I pick that answer because the other ones don't make any sense

You might be interested in
I need help pleaseee
denis23 [38]

Answer:

x = 14

Step-by-step explanation:

4x° + (3x + 20)° + (3x + 20)° = 180° (sum of interior angles; isocleces triangle)

10x + 40 = 180

10x = 140

x = 14

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Find each unit cost <br> $12 for 4 square yards <br> $3.45 for 3.7 oz <br> $9 for 5 L
Alinara [238K]
$3 for 1 square yard
$0.93 for 1 oz
$1.8 for 1 L
6 0
3 years ago
SOLVE TWO
Kipish [7]

Answer: 52.7 Fº

and the 2nd question isn't visible in the photo

8 0
3 years ago
The gas tank of Tyrell's truck holds 19.8 gallons. when the tank empty, Tyrrell fills it with gas that costs $3.65 per gallon. a
Tems11 [23]

It is given in the question that

The gas tank of Tyrell's truck holds 19.8 gallons. when the tank empty, Tyrrell fills it with gas that costs $3.65 per gallon.

It means cost of one gallon of gas is $3.65 .

And the tank hold 19.8 gallon . So cost of 19.8 gallon is

= $3.65*19.8 = $72.27

Therefore about $72.27 it will cost to fill the tank .

8 0
3 years ago
I’ll give Brainliest!!
Gnoma [55]
Answer: 1.5

Step-by-step explanation: The difference between the 2nd And 4th is 7. Divide by 2 to get 3.5. Add 3.5 to f(2) to getf(3)
The difference between f(1) and f(2) will be 3.5 and that's 5-3.5 =1.5
F(5) is 15.5 f(6) is 19

7 0
2 years ago
Other questions:
  • Can you please help me with a , b &amp; c .
    15·1 answer
  • A number cube with the numbers 1, 2, 3, 4, 5, and 6 is rolled 1000 times. About how many times would it be expected that a numbe
    8·1 answer
  • The diameter of a small gear is 16cm. This is 2.5cm more than 1/4 of the diameter of a larger gear. What is the diameter of a la
    13·1 answer
  • 25w^2+60w+36 factor completely
    13·1 answer
  • Write the equation of a line in point-slope form that is parallel to the line y = 3x +6 and passes through the point (-5, 8).
    13·2 answers
  • Find the slope of the line represented by the table of values.
    12·1 answer
  • Can someone help me with this question please
    6·2 answers
  • In Triangle BCD, BC=BD, and angle B =13x-35, angle C = 5x-19, angle D=2x+14. Find the measure of each angle
    10·1 answer
  • For a standard normal distribution, find the approximate value of p (negative 0.78 less-than-or-equal-to z less-than-or-equal-to
    13·1 answer
  • Kenneth drew a scale drawing of an arcade an air hockey table Wich is 10 feet long In real life is 5 inches long in the drawing
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!