1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Licemer1 [7]
2 years ago
8

Please answer this question with a complete answer

Mathematics
1 answer:
Lena [83]2 years ago
8 0

Answer:

true, false, true

Step-by-step explanation:

first one:

|-3.17|=3.17

-3.17 cannot be negative away, so it must be positive.

second one:

|7.29|=7.29

not equal to -7.29

third one:

no matter if it's negative or positive, you always use absolute value (||) to measure distances between number lines

brainliest plz

You might be interested in
Question 1 (1 point)
Firdavs [7]

Answer:

B. false

Step-by-step explanation:

Square units

I hope that is useful for you :)

6 0
3 years ago
Graph the line that passes through the points (6, -4) and (7, -4) and determine the equation of the line.
Fantom [35]

Answer:

the equation in slope intercept is y = -4.

ot your points and it is a straight line across..no slope.

8 0
3 years ago
PLS PLS PLS HELP ME WITH THIS!!!!!!
nlexa [21]

Answer:

720

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
1/2 dived by what equlels 4
kati45 [8]

Answer:

1/8

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
2/9 of the people on the restaurant are adults. If there are 95 more children than adults, how many children are there in the re
yan [13]
A: Adults
C:children
P: people
A= 2/9 P
C= A+95
P= A+C
= 2/9P + 2/9P+95
= 4/9 P+95, add -4/9P for both sides (same terms, same sides:))
P- 4/9P= 95
5/9P= 95
P= 171 people in the restaurant
Adult= 2/9*171= 38 Adults
Children= 38+95= 133 children
7 0
3 years ago
Other questions:
  • explain how to write and solve an equation to find an unknown side length of a rectangle when given the perimeter.
    8·1 answer
  • There is a daily fee for renting a moving truck, plus a charge of $0.50 per mile driven. If driven 48 miles, it costs $64 to ren
    9·2 answers
  • What is the answer to this ?????? 4/5 - 1/2=?????
    6·1 answer
  • Colin paid $3.38 for frozen yogurt, which weighed 8 " # ounces. What is the unit cost (dollars per ounce)?
    9·2 answers
  • Which graph shows J(-4,5)
    10·2 answers
  • Please help me with this function on a closed interval!
    8·1 answer
  • What kind of cell is made of only DNA, ribosomes, cytoplasm and a cell membrane?(A)amoeba
    14·1 answer
  • Explain how the unit rate and slope of a proportional relationship are related to each other
    10·2 answers
  • HELP EMERGENCY, I'll give brainiest
    7·2 answers
  • The line passes through (-8, -4) and (6,-4).<br> What’s the equation
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!